Proces wytłaczania na gorąco jest skuteczną metodą wytwarzania małych, złożonych, precyzyjnych części w ilościach detalicznych. Zapewnia wiele zalet, takich jak niski koszt form, wysoka dokładność replikacji i prosta obsługa. Metalurgia i technologia wytłaczania plastycznego na gorąco stosowana jest do produkcji elementów metalowych i twardych.
Przebieg procesu tłoczenia na gorąco
Proces ten polega na ogrzewaniu stalowych półfabrykatów, aż będą dość ciągliwe, aby móc je formować, a następnie szybkim chłodzeniu w specjalnie zaprojektowanych matrycach, tworząc w ten sposób przetworzony i utwardzony materiał. Dzięki zdolności do wydajnego łączenia wytrzymałości i złożoności, części hartowane w procesie tłoczenia osiągane są jako jeden stosunkowo lekki kawałek, co zwykle wymagałoby grubszych, cięższych części zespawanych razem w więcej niż jednym procesie przy wytłaczaniu na zimno. Części powstałe w procesie tłoczenia stanowią obecnie jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie budowy karoserii, co pozwala jednocześnie poprawić parametry zderzeniowe i wymagania dotyczące bezpieczeństwa pasażerów. Najbardziej rozpowszechnione zastosowanie wytłaczania na gorąco dotyczy strukturalnych części samochodowych, takich jak elementy nadwozia, wahacze, relingi dachowe, czy zderzaki, które muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać uderzenie. Tłoczenie na gorąco wymaga wykorzystywania odpowiednich pieców grzewczych, systemów chłodzenia, zautomatyzowanej obsługi i odpowiednich narzędzi zapewniających bezpieczeństwo pracy.
Procesy inżynieryjne do przetwórstwa materiałów są dziedziną, która stale się rozwija aby sprostać wymaganiom stawianym wytwarzanym elementom. Dzięki odpowiednim procesom otrzymywane części są wytrzymałe i mają pożądany kształt.