Cyberprzestępczość to rodzaj zachowań przestępczych, których działalność, efekt i szkoda odbywają się w wirtualnej rzeczywistości. Zapewne każdy użytkownik Internetu spotkał się z wirusem, który w większym lub mniejszym stopniu szkodził naszemu urządzeniu. Jednak niektórzy przestępcy nie kończą działań na wyświetlaniu nieprzyjemnych reklam, bowiem część z nich usiłuje wymusić okup od swoich ofiar.
Ransomware – działanie i zapobieganie
Ransomware to nowy typ wirusa, który pojawił się i ekspresowo rozprzestrzenił w cyberprzestrzeni w ciągu ostatnich kilku lat. Wirus ten ma jedno zadanie – szyfrować prywatne dane wybranych użytkowników komputerów. Wystarczy wejść w zainfekowany mail i utracimy dostęp do wszystkich plików na naszym sprzęcie. Pliki te nie znikają, ale zmienia się ich rozszerzenie, przez co są niemożliwe do odtworzenia. Odzyskiwanie zaszyfrowanych danych przez wirus ransomware jest niezwykle trudne, gdyż najnowsze wersje tej komputerowej infekcji nie mają jeszcze ustalonego przez specjalistów antidotum. Jak wówczas zaradzić i odzyskać dokumenty? Często jedynym rozwiązaniem jest zapłacenie okupu cyberprzestępcom, którzy właśnie w tym celu dokonali ataku na nasz komputer. Zanim to zrobimy, powinniśmy skonsultować się ze specjalistami, gdyż możliwości odzyskiwania danych zwiększają się każdego dnia i być może typ wirusa w naszym urządzeniu nie będzie trudny do wyeliminowania. Najważniejsze jednak jest zachowanie zdrowego rozsądku i nie otwieranie linków o nieznajomym pochodzeniu, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawierają wirusa.
Wirusy komputerowe są nieodłącznym elementem korzystania z internetu. Niestety jest to przykra konsekwencja braku ostrożności i niedostatecznych zabezpieczeń w postaci oprogramowania antywirusowego. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza, że hakerzy prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej szkodliwe wirusy, których usunięcie w wielu przypadkach jest niemożliwe.