Kiedy przyda się rębak do drewna?

Rozdrabniacze do drewna stały się ostatnimi laty bardzo popularnymi urządzeniami wśród wszystkich sprzętów, służących do pracy w ogrodzie. Obok kosiarki i podkaszarki, rębaki to bardzo użyteczne urządzenia, sprawdzające się w wielu ogrodach i sadach. W zależności od ilości nasadzeń oraz ich rodzaju, jednym z podstawowych elementów ich pielęgnacji jest przycinanie, co niestety generuje pewną ilość odpadów.

Jaki rębak do przydomowego ogródka?

rębak ciągnikowyCo zatem zrobić z odpadami organicznymi, które piętrzą się w ogrodzie? Jak poradzić sobie z gałęziami ściętego drzewa? O ile pień i grube konary doskonale nadadzą się do wykorzystania w stolarni, lub też jako opał w kominku, o tyle cieńsze gałęzie, pędy, czy pozostałości po formowaniu żywopłotu, stanowią już większy problem. Stopniowe ich wypalanie, chociaż wciąż popularne, nie jest dobrym pomysłem. Nieprzyjemny dym z pewnością nie ucieszy okolicznych mieszkańców. Kompostownik również nie poradzi sobie z tak dużą ilością odpadu. Najlepszym pomysłem będzie rozdrobnienie gałęzi na drobne zrębki, które łatwo będzie wykorzystać, chociażby do wysypania ścieżek w ogrodzie, lub jako ściółka dla uprawianych tam roślin. Urządzenie, które pozwoli nam się uporać z bałaganem w ogrodzie to popularny rębak, który w zależności od modelu, poradzi sobie nawet z naprawdę dużymi konarami. Główny podział tych urządzeń dotyczy źródła zasilania, dlatego do dyspozycji mamy rębak spalinowy i elektryczny, oraz rębak ciągnikowy, który jednak stanowi zupełnie inny rodzaj urządzenia. Rębak ciągnikowy to solidna maszyna do zadań specjalnych, nie znajdziemy jej w przydomowych ogródkach. Ten model wykorzystywany jest profesjonalnie wszędzie tam, gdzie dokonuje się obróbki drewna na masową skalę. Do użytku amatorskiego wykorzystywane są modele spalinowe oraz elektryczne, w zależności od warunków panujących na działce, oraz specyficznych upodobań jej właściciela. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na mobilność urządzenia (im łatwiej będzie przesunąć go w docelowe miejsce, tym mniej wysiłku z naszej strony). Pojemność pojemnika na zrębki również jest istotna, ponieważ to on odpowiada za porządek podczas pracy.

Dokonując zakupu weźmy pod uwagę realne potrzeby, jakie generuje nasz ogród. Z drugiej strony ważne są także możliwości, czyli np. łatwy dostęp do źródła prądu w przypadku modelu elektrycznego, lub odpowiednie miejsce dla modelu spalinowego, który generuje nieco więcej hałasu. Niezależnie od wyboru postawmy na urządzenie dobrej jakości, co zaowocuje bezawaryjną pracą przez wiele sezonów.