Cywilna broń palna była często nieodróżnialna od egzemplarzy przeznaczonych dla służb wojskowych. Zwłaszcza pistolety, które nie był objęte tak wysokimi obostrzeniami jak broń długa, był używane przez cywilnych strzelców w niezmienionej formie. Nie wszystkie modele pistoletów były jednak rekomendowane, gdyż wiele nowych konstrukcji, które wizualnie coraz bardziej przypominały broń rodem z filmów fantastycznych, były uważane przez strzelców za szczególnie niewygodne i nieporęczne.
Najpopularniejsza seria pistoletów dla cywili
Najczęściej stosowanym pistoletem, i najczęściej rekomendowanym była austriacka seria krótkiej broni, obecna na rynku od ponad trzydziestu lat. W obecnej chwili liczyła przeszło czterdzieści różnych modeli pistoletów, które zachwalane wśród strzelców cywilnych, ale również używane były szeroko przez służby mundurowe na całym świecie. Była to wytrzymała i niezawodna broń palna, która mogła funkcjonować w dowolnych warunkach z taką samą skutecznością. Starsze modele zyskały bardzo wielu zwolenników i fanów, a nowsze coraz częściej zastępowały wcześniejsze iteracje, posiadając unowocześnienia eliminujące wiele mankamentów obecnych w poprzednich modelach, aczkolwiek mając te same zalety. Pistolety z tej serii były pierwszymi modelami broni palnej, wykorzystującymi w konstrukcji tworzywa sztuczne, dzięki czemu były o wiele lżejsze od jakiegokolwiek dotychczasowo używanego pistoletu wojskowego czy sportowego. Dzięki dość oryginalnej i prostej budowie były również od razu rozpoznawalne na tle wielu innych modeli pistoletów. Ich największą zaletą była jednak niezawodność.
Przy prawidłowej konserwacji i czyszczeniu były one niemal niepodatne na uszkodzenia, a z racji zastosowanych materiałów były również o wiele łatwiejsze w konserwacji, nie wymagając tak częstego czyszczenia jak pistolety wykonywane w całości z metalu. Nowsze itereacje pistoletów z tej serii były najczęściej zmodernizowane pod kątem ergonomii chwytu oraz ulepszonych przyrządów celowniczych, jak również pod kątem kompatybilności z akcesoriami. Mimo braku fabrycznych szyn montażowych, pistolety owej serii mogły być wyposażane w nakładki z takowymi, dzięki którym do pistoletu można było dołączyć dowolny celownik optyczny czy laserowy.