Producenci folii opakowaniowych wytwarzają bardzo duże ilości powłok o bardzo różnych właściwościach, które wynikają z rodzaju użytego tworzywa i zastosowanej technologii produkcji. Nie ma dziedziny gdzie folie w mniejszym czy większym stopniu nie są stosowane. Jednym z sektorów w coraz większym stopniu wykorzystującym folie jest rolnictwo.
Metoda szczelnego zamykania balotów
Balotami określa się produkty zwinięte lub ułożone w kształcie walców dużych rozmiarów. Najczęściej dotyczy to zwiniętej ściśle przez specjalistyczne maszyny rolnicze słomy lub siana. Mianem balotów określa się również ściśnięte siatkami na kształt walców drewno opałowe. Balotowanie słomy i siana ma na celu zapewnienie zapasów paszy. Aby szczelnie zabezpieczyć baloty i zapewnić optymalne warunki fermentacji używa się specjalnej folii. Jest to mocna folia o grubości najczęściej 25 mikronów w kolorach zielonym, białym i czarnym. Są to folie bardzo odporne na działanie agresywnych, zmiennych warunków atmosferycznych, doskonale chronią przed wilgocią i promieniowaniem UV. Konieczna odporność wynika z późniejszego przechowywania balotów sianokiszonki w warunkach polowych. Folia jest nawinięta na tulejach plastikowych lub tekturowych, a długość nawoju może wynosić nawet ponad 2000 metrów. Nowoczesna folia do owijania balotów jest bardzo odporna na przebicia i rozdarcia, a jej duża rozciągliwość oraz kleistość z obu stron gwarantuje wykonanie bardzo szczelnej bariery. Jest to niezbędne by nie dopuścić do balotu powietrza i chronić wartości odżywcze.
Możliwość wykonywania balotów i szczelnego ich zamykania folią w celu otrzymania pełnowartościowych pasz było przełomowe dla hodowców bydła. Baloty mogą być przechowywane bezpośrednio na polu i dowożone systematycznie zgodnie z potrzebami. Nie wymaga więc pomieszczeń do magazynowania. Istotna jest również bardzo wysoka jakość otrzymanej paszy.