Obejmy do rur nazywane są również jako zaciski lub po prostu opaska do rur. Jest to niezbędny element większości instalacji, które służą do podtrzymania oraz stabilizowania instalacji rurowych. Ich kształt i materiał z jakiego są wykonane doskonale dopasowane są do warunków w jakich ma pracować dana instalacja.
Czym charakteryzują się obejmy?
Obejmy przede wszystkim dzielą się na stalowe oraz na takie, które wytworzone są z tworzywa sztucznego. Do specjalnych zastosować istnieją również obejmy wykonane z innych metali niż stal, do czego zalicza się głównie mosiądz, miedź czy aluminium. Do zwykłych zastosowań, czyli do temperatury 330 stopni, idealnie nada się obejma gbs. Z kolei, do zastosowań wysokotemperaturowych do 600 stopni stosuje się stale chromowo-molibdenowe. Warto wiedzieć, że obejmy metalowe występują w opcji z okładziną lub bez i stosowane są do większości mocowań, które odpowiednio podtrzymują rury. W sytuacjach takich, gdy instalacja bez przerwy pracuje – ma miejsce przepływ cieczy, co przyczynia się do tego, że występuję wydłużenia lub skrócenia instalacji spowodowane zmianami temperatury, więc w takim przypadku koniecznie zastosować trzeba obejmy o zwiększonej wytrzymałości w kierunku osiowym. Istnieje również różnorodne pokrycie powierzchni obejmy, a rodzaj należy dobrać w zależności od warunków w jakich będzie pracować konkretna instalacja. Dlatego odpowiednia wiedza pozwoli na dobranie doskonale pasujących produktów.
Podczas montażu instalacji wewnątrz pomieszczeń w zupełności wystarczą tylko obejmy o cynku elektrolitycznym. Z kolei, w przypadku instalacji zewnątrz pomieszczeń w warunkach zwiększonej korozyjności, warto sięgnąć po obejmy wykonane przede wszystkim ze stali nierdzewnej, co będzie najbardziej korzystne w tym przypadku.