W ostatnim czasie na rynku pracy pojawia się bardzo dużo ofert dla spawaczy i są to oferty całkiem korzystne pod względem finansowym. Fakt ten sprawia, że coraz więcej osób myśli o wykonywaniu tego zwodu, tym bardziej, że przekwalifikowanie się w tym przypadku nie jest szczególnie skomplikowane. Co zatem warto wiedzieć o spawaniu? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.
Jak zostać spawaczem – egzaminy spawaczy
Jak już zostało wspominanie przekwalifikowanie się na spawacza nie jest rzeczą zbyt trudną, należy jednak mieć świadomość, że aby zdobyć odpowiednie potwierdzenie nabytych kwalifikacji konieczne jest zdanie egzaminu spawalniczego. Według strony http://www.eptsil.pl przystąpienie do takiego egzaminu możliwe jest dopiero po odbyciu podstawowych kursów spawania. Co istotne do egzaminu można przystąpić w zakresie każdej z metod spawania osobno, dzięki czemu nie ma konieczności robienia wszystkich kursów. Poza koniecznością odbycia kursu spawalniczego ważne jest także i to by odbyć trening spawalniczy. Po ukończeniu odpowiedniego kursu można przystąpić do egzaminu w takim zakresie jak:
- spawanie łukowe samoosłonowe,
- spawanie łukowe kryte pojedynczym drutem elektrodowym,
- spawanie łukowe kryte drutem proszkowym,
- spawanie łukowe kryte drutem proszkowym z osłoną z gazu aktywnego,
- spawanie metodą MIG,
- spawanie metodą MAG,
- spawanie metodą TIG,
- spawanie plazmowe,
- spawanie gazowe.
W czasie egzaminu i przy wystawianiu certyfikatu uwzględnia się także to jakiego rodzaju spoina została zastosowana oraz jaki materiał był spawany. W praktyce najczęściej poszukuje się spawaczy wykwalifikowanych w spawaniu metodą MIG/MAG, więc w przypadku gdy chcemy się przekształcić najlepiej od tego zacząć.
Kurs spawalniczy – co należy wiedzieć
Na portalu branżowym www.e-spawalnik.pl można znaleźć informację, że kursy spawalnicze organizowane są przez różnego rodzaju ośrodki w praktycznie wszystkich większych miastach, przez co nie powinno być problemu z zapisaniem się na takie szkolenia. W skład kursu spawalniczego wchodzą zarówno zajęcie teoretyczne prowadzone w salach wykładowych przez doświadczonych inżynierów, jak z zajęć praktycznych, na specjalnie do tego celu przeznaczonych stanowiskach spawalniczych. Żeby uczestniczyć w takim kursie należy spełnić takie podstawowe wymagania jak:
- ukończenie 18-tego roku życia,
- wykształcenie co najmniej podstawowe,
- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w kursie.
Przeciwwskazaniami do udziały w takim kursie jak i do wykonywaniu zawodu spawacza mogą być takie problemy zdrowotne jak: alergia, astma, wada wzroku, padaczka oraz zaburzenia równowagi. Jeżeli jednak warunki zdrowotne nie są żadnym przeciwwskazaniem to wówczas po ukończeniu takiego kursu otrzymamy książeczkę spawacza, świadectwo ukończenia i certyfikat, o ile dany ośrodek ma uprawnienie do ich udzielania. Dodatkowo książeczka spawacza jest podstawą do przystąpienia do omówionego powyżej egzaminu.
Dodatkowe uprawnienia – spawanie na wysokości
Jeżeli chcemy podjąć prace na stanowisku spawacza wysokościowego należy liczyć się z tym, że wówczas potrzebne będą dodatkowe uprawnienia, mianowicie uprawnienia wysokościowe. Tego rodzaju kwalifikacje można uzyskać na kursach. Według artykułów na portalu www.spawalnictwo.com.pl taki kurs średnio to kwota rzędu 1500zł. Nie są one też szczególnie długie, zwykle trwają 11 dni, z czego blisko połowa to zagadnienia związane z bhp i kwestiami przygotowawczymi. Dopiero od szóstego dnia zaczynają się prawdziwe ćwiczenia na skałkach. Pamiętajmy jednak o tym,że przystąpienie do tego rodzaju kursu musi być poprzedzone badaniami lekarskimi i uzyskanie zgody na uczestnictwo. Zdobycie uprawnień wysokościowych pozwala spawaczowi na spawanie na kominach, spawanie konstrukcji metalowych budynków itd. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet jeżeli uda nam się takie szkolenie odbyć, by zadać sobie pytanie czy się do tego nadajemy. Praca na znacznych wysokościach to duże obciążenie i nie każdy jest wstanie podołać takim warunkom.
Praca spawacza a zabezpieczenia
Prace spawacza uznaje się za prace wykonywaną w szczególnych warunkach, gdzie pod pojęciem szczególne rozumiemy niekorzystne, a co za tym idzie potrzebne są tu specjalne zabezpieczenia, które mają ograniczyć wpływ niekorzystnych czynników na zdrowie człowieku. Podstawa to odpowiednia odzież robocza bhp. Według strony sklep.aspil.pl w skład odzieży roboczej dla spawacza wchodzą takie rozwiązania jak: bluza spawalnicza trudnopalna, spodnie spawalnicze trudnopalne, kurtka, kombinezony trudnopalne, buty robocze oraz rękawice. W przypadku odzieży roboczej bardzo ważna dla bezpieczeństwa pracownika jest jej jakość, dlatego warto wybierać produkty czołowych producentów jak np. rękawice czy buty robocze urgent. Najważniejszym jednak elementem wyposażenia roboczego spawacza są gogle. Jakość i rodzaj okularów spawalniczych przekładają się w tym wypadku nie tylko na bezpieczeństwo spawacza, ale także i na to jak wydajnie on pracuje, dlatego powinny być one wyposażone w uchylane szybki wykonane z nieparującego materiału.
Podsumowanie
Wykonywanie zawodu spawacza samo w sobie nie jest szczególnie trudne, jednak musimy liczyć się z tym, że praca ta jest dość ciężka, a co za tym idzie nie każdy może temu podołać. Dodatkowo konieczność zdobycie różnego rodzaju uprawnień do wykonywania tego zawodu może nieco zniechęca, przez co fachowców w tej dziedzinie jest niewielu.