Auto i niepełnosprawny – dobre połączenie?

Dla jednych pewne kwestie będą oczywiste, dla innych zupełnie nowe. Właśnie dlatego uważam, że zastanawianie się nawet nad tak oczywistymi rzeczami jest istotne. Pozwala ono spojrzeć na konkretne zagadnienie zupełnie nowej perspektywy i w związku z tym wyciągać wnioski. Dotyczy to praktycznie każdego możliwego przypadku. Interesujący jest między innymi przypadek specjalistycznych samochodów które pod wieloma względami mogą być dobrze przystosowane do wykorzystywania na przykład przez osoby niepełnosprawne. Wymaga to przede wszystkim współpracy ze specjalistami, którzy znają się na tego typu modyfikacjach. Nowoczesność w aucie niepełnosprawnego to podstawa. 

Jak należy pracować nad autem niepełnosprawnego? 

nowoczesne auta dla niepełnosprawnychModyfikowanie konkretnego auta w taki sposób, żeby było dobrze przystosowane do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej to oczywiście zadanie dla mechanika samochodowego. Musi być to mechanik z odpowiednimi uprawnieniami. Jego zadania polegają w tym przypadku nie tylko na odpowiednim dopasowaniu każdego systemu w takim pojeździe do obsługi przez osobę niepełnosprawną, ale również na tym, żeby auto niepełnosprawnego nadal mogą spełniać standardowe normy. Przecież kwestie związane z bezpieczeństwem i nie tylko nadal mają niezmienione znaczenie. Nowoczesne auta dla niepełnosprawnych muszą być słusznie kojarzone na przykład z automatycznymi skrzyniami biegów. Można oczywiście tam zamontować również inny system regulacji funkcjonowania układu hamulcowego. W tym przypadku układ pozwalający na sterowanie gazem i hamulcem będzie przystosowany do sterowania przy użyciu kończyn górnych. Tym bardziej że wprowadzanie takiego rozwiązania do auta dla niepełnosprawnego wcale nie musi oznaczać wyeliminowania standardowego układu. 

Funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w takim aucie jest jak najbardziej możliwe i bezproblemowe pod warunkiem dopasowania również innych układów do sterowania na przykład poprzez wykorzystywanie odpowiednio oznaczonych i rozmieszczonych przycisków. Dotyczy to między innymi układu, który odpowiada za nagrzewanie szyb. W okresie zimowym to wyjątkowo przydatne. Dzięki nowoczesnym autom niepełnosprawni mogą podróżować. Całkowity koszt takiej zmiany z oczywistych powodów też będzie indywidualny.