Czy wspólnoty mieszkaniowe zarządzają się same?

Wspólnota mieszkaniowa nie zawsze zarządza się sama sobą, ponieważ właściciele mimo wszystko potrzebują kogoś na górze, kto wie co robi. Najczęściej administrowaniem wspólnotami zajmuje się specjalna firma, która zadba o każdy aspekt zarządzania nieruchomościami, zarówno remonty, jak opieka prawna, finanse, rozliczanie księgowości i inne. Potrafią to być tak zaawansowane czynności, że potrzeba do tego profesjonalistów.

Administracja wspólnotami mieszkaniowymi

administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi w KrakowieZarządzanie nieruchomością jest dużym wyzwaniem. Administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi jest bardzo często obsługiwane kompleksowo przez zewnętrzne firmy tym się zajmujące. Zarządzają dosłownie wszystkim, często dostarczają nawet internetową platformę płatności dla każdego mieszkańca. Do obowiązków firm administrujących należy obsługa księgowa, czyli rozliczanie podatków, obsługa prawna, windykowanie zaległych należności od trudnych mieszkańców, obsługa techniczna nieruchomości, czyli wszelkie remonty, ich planowanie, realizacja i nadzór oraz bieżąca kontrola stanu technicznego. Kolejnymi usługami są utrzymywanie czystości w danym budynku i jego ochrona. Obsługa administracyjna obejmuje także prowadzenie i aktualizowanie dokumentacji, pomoc w organizowaniu przetargów na remonty, zawieraniu umów z dostawcami gazu, prądu, wody i odprowadzania nieczystości na preferencyjnych warunków i kontrolowaniu tych usług, zabezpieczenie awarii technicznych i ich usuwanie. Inne usługi to przygotowywanie projektów uchwał, organizowanie zebrań, zawiadamianie mieszkańców o wszelkich zmianach opłat i inne. Zakres obsługi administracyjno-zarządzającej jest tak szeroki, że po prostu musi być to zarządzane przez profesjonalistów.

Wbrew pozorom, mimo korzystania z usług zewnętrznej firmy, koszty czynszu i usług, takich jak remonty, dostawa energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody, wywozu śmieci i innych potrafią być dużo niższe niż w przypadku zarządzania wspólnotą jedynie przez właścicieli danego budynku. Dostęp do wszelkich profesji, takich jak księgowy, prawnik i wykwalifikowani administratorzy oraz lepszy, dzięki szerokiemu zakresowi, dostęp do preferencyjnych ofert pozwala wiele oszczędzić i być spokojnym co do jakości usług.