Dyski twarde do rejestratorów

Nowi użytkownicy systemów monitorowania często nie mogli wyjść ze zdziwienia gdy okazywało się, iż rejestratory wymagając całkowicie dedykowanych nośników danych, które mimo iż wyglądały identycznie jak komputerowe dyski twarde, działały na całkowicie innej zasadzie. Używanie dysków komputerowych w rejestratorach systemu monitoringu nie było bowiem zbyt dobrym pomysłem, i często było przyczyną poważnych awarii, najczęściej samego dysku, który nie wytrzymywał obciążeń, na jakie został wystawiony.

Nośniki danych do nowoczesnych systemów monitorowania

twarde dyski do monitoringuDyski twarde używane w systemach monitoringu wizyjnego musiały pracować w trybie ciągłym, bezustannie wymieniając dane, rejestrowane na kamerach i w razie zapełnienia miejsca na dysku, także usuwać najstarsze nagrania. Powodowało to ogromne obciążenie na nośniku, a z racji iż dyski komputerowe nie były przeznaczone do ciągłej pracy, najczęściej ulegały awarii już po kilku minutach od ich uruchomienia. Dedykowane twarde dyski do monitoringu, natomiast, działały na dokładnie odwrotnej zasadzie, nie służąc do magazynowania danych, ale do ciągłej pracy i nadpisywania zarchiwizowanego obrazu. Dyski te przede wszystkim musiały być dobrze dopasowane do rodzaju systemu, z jakim miały być używane. Nowsze systemy monitorowania o wysokich rozdzielczościach wymagały ogromnej pojemności dysków twardych, i nawet podstawowy monitoring wizyjny potrzebował zazwyczaj rozszerzenia pamięci, przy użyciu kamer o lepszej jakości. Jednak pojemność była tylko jedną z wymaganych od dysków monitoringu cech. Bardzo ważna była również szybkość przesyłu danych, gdyż powolne dyski, mimo dużej pojemności, spowalniały całość systemu, i bardzo często były powodem uszkodzenia lub nawet całkowitej utraty danych z archiwum.

Szybkie nośniki pamięci, natomiast, nie tylko pozwalały na sprawną wymianę danych i szybkie działanie całości systemu, ale również pozwalały na bezproblemowy odczyt archiwizowanych nagrań z jednoczesnym podglądem na monitorowaną przestrzeń i ciągłym bieżącym zapisem danych. Dyski twarde przeznaczone do systemów monitorowania wizyjnego nie były, o dziwo, droższe niż standardowe nośniki komputerowe, zazwyczaj będąc w sprzedaży po porównywalnych cenach. Wielu producentów najlepszego sprzętu komputerowego miało takie dyski w ofercie.