Jak zapobiegać zapowietrzaniu się grzejników

Tak jak w grzejnikach woda musi swobodnie spływać, podobnie rury w układzie parowym muszą być lekko pochylone, aby wszystkie opadały w kierunku kotła. W przeciwnym razie woda może zostać uwięziona w niskich miejscach (gdzie rura się ugięła). Może to nie tylko powodować odgłosy uderzeń lub uderzeń za każdym razem, gdy para się wydostaje, ale może również zapobiec nagrzaniu grzejników tak, jak powinny.

Zwracaj uwagę na zawory grzejnika

grzejniki dekoracyjne stelradW układzie z ciepłą wodą powietrze uwięzione wewnątrz chłodnicy może zapobiegać napełnieniu chłodnicy ciepłą wodą, dzięki czemu nie będzie się nagrzewać przez całą drogę. Aby to skorygować, grzejniki dekoracyjne stelrad zwykle mają małe zawory odpowietrzające zamontowane u góry (zwykle na końcu naprzeciwko wlotu) zawór), który pozwoli upuścić uwięzione powietrze. Aby to zrobić, otwórz ten zawór, gdy jest włączone ciepło i krąży gorąca woda (niektóre potrzebują specjalnego klucza, który można kupić w sklepach ze sprzętem; inne można otworzyć za pomocą śrubokręta). Pozostaw zawór otwarty, aż całe powietrze wydostanie się i woda zacznie swobodnie przepływać w stałym strumieniu, a następnie szczelnie go zamknij. Chociaż większość systemów ciepłej wody ma oddzielny zawór odpowietrzający dla każdego grzejnika, w niektórych systemach płyt bazowych będzie tylko jeden zawór odpowietrzający dla całej podłogi lub dla każdego pomieszczenia. Otwarcie tego, aby umożliwić ujście uwięzionego powietrza, powinno odpowietrzyć wszystkie grzejniki na tej linii lub w tym biegu. W razie wątpliwości, gdzie znajduje się ten zawór odpowietrzający, skontaktuj się z instalatorem lub hydraulikiem. Grzejniki parowe mają również zawory odpowietrzające u góry (na końcu przeciwległym do miejsca, w którym znajduje się zawór wlotowy), ale powinny one samoczynnie krwawić – to znaczy, że umożliwiają łatwe ujście zimnego powietrza, ale nie pozwalają na wydostawanie się pary. Podejrzewaj ten zawór, jeśli grzejnik nie nagrzewa się od końca do końca.

Aby się upewnić, poczekaj, aż para zacznie wypływać, a następnie odkręć zawór powietrza i wyciągnij go z gwintowanego otworu. Jeśli to jest przyczyną problemu, usłyszysz krótki strumień uciekającego powietrza, a następnie zacznie się wydobywać para. W takim razie najlepiej jest wymienić zawór odpowietrzający (są one sprzedawane w wielu sklepach z narzędziami, a także w większości sklepów z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi).

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom