Jaką moc silnika spalinowego wybrać?

Inwestycja budowlana wymaga zastosowania różnego rodzaju urządzeń i maszyn, których zadaniem jest właściwe przygotowanie podłoża. Grunt ma to do siebie, że potrzebuje pewnego czasu, by odpowiednio osiąść i umożliwić dalszą część prac. Rzadko jednak termin oddania budynku do użytku jest na tyle długi, by możliwe było czekanie na ten moment. W celu przyspieszenia prac stosuje się specjalne urządzenia.

Znaczenie mocy silnika spalinowego

silniki spalinowe do zagęszczarekAby rozpocząć prace budowlane, konieczne jest właściwe przygotowanie terenu i gruntu. Ma to na celu uniknięcie późniejszych nieprawidłowości i zniszczeń, które spowodowane byłyby postawieniem budynku na zbyt luźnej ziemi, która nie zdążyła jeszcze odpowiednio osiąść. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne urządzenia, nazywane zagęszczarkami. Ich zadaniem jest ubijanie gruntu i – jak sama nazwa wskazuje – zagęszczenie podłoża. Takie działanie konieczne jest nie tylko przed postawieniem budynku, ale także przed ułożeniem kostki brukowej czy płyt chodnikowych. Tego typu maszyny możemy spotkać na większości placów budowy. Różnią się one między sobą różnymi parametrami, zatem przed dokonaniem wyboru, musimy zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie. Przede wszystkim ogromne znaczenie mają silniki spalinowe do zagęszczarek – to od ich mocy zależy praca całego urządzenia. Nie zawsze jednak największa moc będzie najlepszym wyborem. Niektóre zadania nie wymagają użycia dużej siły, a jak wiadomo im większa moc silnika, tym więcej paliwa zużyjemy podczas pracy,a to z kolei przekłada się na koszty użytkowania zagęszczarki. Istotny jest również wymiar płyty roboczej – inną powierzchnię wykorzystamy do ubijania podłoża pod wąski chodnik, a inny przyda nam się do zagęszczenia podłoża pod budynek o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem to częstotliwość wibracji, prędkość robocza oraz głębokość zagęszczania.

Na większości placów budowy możemy spotkać się ze specyficznym urządzeniem, którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod powstanie budynku czy ułożenie kostki brukowej bądź chodnikowej. Zagęszczarki mogą mieć różne parametry, odpowiednie do wykonywania poszczególnych zadań, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.