Obecnie większość zakładów produkcyjnych działa w oparciu o tak zwana automatyzacje pracy. Polega ona na tym, ze większość zadań wykonują maszyny, jedynie nadzorowane przez pracowników. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju transportery przenośnikowe.
Rodzaje i zastosowania taśm przenośnikowych
Obecnie niemal każdy większy zakład produkcyjny, sortownia przesyłek czy hala przeładunkowa korzysta chociaż z jednego transportera bliskiego zasięgu. Urządzenie to umożliwia bowiem tak zwaną automatyzację pracy, to znaczy stan, w których większość obowiązków jest wykonywanych przez system połączonych ze sobą maszyn przemysłowych. Transportery pełnią bardzo ważną rolę, bo umożliwiają obieg przedmiotów, surowców, czy produktów w obrębie fabryki. Najważniejszą częścią transporterów są taśmy przenośnikowe, czyli element rozpięty na rolkach, które wprawiają ją w ruch. W zależności od tego, do przenoszenia jakich elementów czy surowców wykorzystujemy transporter, powinien mieć on odpowiednią taśmę przenośnikowa. Najbardziej uniwersalną taśma przenośnikową są taśmy gumowe, które stosuje się w wielu różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je w transporterach używanych w przemyśle ciężkim jak i lekkim, a także w rolnictwie, elektrowniach, magazynach, czy górnictwie. Główną zaletą gumowych taśm przenośnikowych jest ich wysoka wytrzymałość, zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak również na różnego typu ciecze, czy nawet smary. Nadają się one również do przenoszenia surowców sypkich, o ile transport odbywa się w sposób ciągły. Oprócz wspomnianych taśm gumowych wyróżniamy także inne ich rodzaje. Przykładem są tak zwane taśmy trudnościeralne, które są specjalnie przystosowane do transportu materiałów umiarkowanie, a nawet wysoko ścieralnych. Tego typu taśma przenośnikowa może być używana do przenoszenia kruszywa, czy surowców kopalnych i to nawet w wysokiej temperaturze, dochodzącej do 60 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć, że istnieją również taśmy przeznaczone na przykład do przewożenia żywności, czy też do produkcji napojów, które są odporne na wilgoć.
Bez transporterów bliskiego zasięgu trudno w ogóle wyobrazić sobie działalność zakładów produkcyjnych czy magazynów. Dzięki nim możliwe jest odciążenie pracowników od tych najbardziej uciążliwych, monotonnych obowiązków. Transportery mogą znacznie się różnić między sobą przede wszystkim rodzajem taśmy, używanej w nich jako przenośnik.