Są różne miejsca przeznaczone do przeprowadzania rehabilitacji. Najbardziej popularne to oczywiście przestrzenie ambulatoryjne. Proces rehabilitacji wygląda wówczas w ten sposób, że pacjent z urazem przybywa samodzielnie lub z niewielką pomocą do odpowiedniej poradni, gabinetu czy oddziału, a tam jest poddawany zabiegom. Bywa jednak, że stan chorego nie pozwala na przemieszczanie się i wówczas lekarz może zalecić rehabilitację w domu.
Wskazania do rehabilitacji w domu
Przypadłościami wskazującym na to, że pacjent musi odbyć terapię w warunkach domowych, a nie ambulatoryjnych są oczywiście ciężkie urazy, wyjątkowo trudny przebieg choroby, a w szczególnych przypadkach również wiek. Według klasyfikacji NFZ do przeprowadzenia terapii w domu predestynują ciężkie obrażenia centralnego i obwodowego układu nerwowego jak udary czy zatory mózgowe, oprócz tego poważne choroby zwyrodnieniowe kości i stawów, rdzeniowy zanik mięśni, złamania czy stan po hospitalizacji. Ze względu na duże problemy w poruszaniu się, a często całkowitą niezdolność do samodzielnego przemieszczania się i ogólny stan pacjenta po wskazanych chorobach nie może zaistnieć żaden inny rodzaj terapii jak sprawnie przeprowadzana rehabilitacja domowa Gdańsk jest na przykład jednym z polskich miast, które słynie ze świetnych terapeutów. Terapia w domu najlepiej pomaga złagodzić przebieg choroby bądź skutki urazu. Oprócz powrotu do zdrowia dla pacjenta najważniejsze jest osiągnięcie samodzielności i względnej niezależności, a rehabilitacja domowa to najlepszy sposób na przywrócenie stawom oraz mięśniom choć części dawnej sprawności.
Choroby o wyjątkowo ciężkim przebiegu i nieodwracalne urazy układu ruchu – mięśni, stawów, kości i nerwów powodują zanik wielu motorycznych umiejętności. Pacjenci skarżą się na brak samodzielności oraz uzależnienie od opiekunów. Jedynym sposobem na poprawę stanu chorych jest rehabilitacja. Regularne wykonywanie ćwiczeń zalecanych przez terapeutę zawsze przynosi zwiększenie możliwości ruchowych oraz ogólną poprawę samopoczucia. Ćwiczenia w pracy terapeuty domowego ogniskują się na angażowaniu układu ruchu pacjenta, a także na używaniu jego wiedzy oraz siły mięśni. Na terapię domową rehabilitanci zabierają również niewielkie urządzenia jak choćby do wykonania akupunktury czy masażu.