Kiedy należy stosować transportery rolkowe?

W wielu magazynach lub w halach produkcyjnych korzysta się obecnie z elementów transportu bliskiego zasięgu, czyli urządzeń przenośnikowych. Ułatwiają one bowiem znacząco przebieg prac, oraz transport części pomiędzy stanowiskami produkcyjnymi.

Zalety transporterów rolkowych

napędzany transporter rolkowyJednym z najczęściej stosowanych maszyn w magazynach są transportery, które obecnie występują w kilku rodzajach. Jednym z nich jest napędzany transporter rolkowy, którego zalety sprawiają, że jest wykorzystywany w coraz większej ilości magazynów. Ten rodzaj transportera, zamiast typowo używanej taśmy przenośnikowej, do transportu towarów używa specjalnych rolek, wytworzonych najczęściej ze stali. Najpopularniejszym rodzajem tego przenośnika jest ten, w których ruch rolek jest możliwy dzięki zastosowaniu napędu, najczęściej elektrycznego, co pozwala transportować towar bez użycia siły mięśni. Transportery rolkowe najlepiej sprawdzają się w przewożeniu produktów lub części o zwartej strukturze, takich jak kartony, albo tych o nieregularniej powierzchni, ściśle dopasowanej do struktury rolek. Zabronione jest korzystanie z tego transportera do przewożenia produktów sypkich czy tez takich, które mogłyby spowodować zacięcie się rolek i awarię. Ważną podkreślania zaletą tego przenośnika jest fakt, że rolki zapewniają znacznie większą przyczepność niż inne materiały przenośnikowe. Dzięki temu, transporter ten może być używany również z lekkim kątem nachylenia, co zwiększa możliwości jego zastosowania. Jest on również świetnym rozwiązaniem w przypadku transportu materiałów lekkich, które łatwo przewracają się na taśmach przenośnikowych, albo tych, które muszą stać w pozycji pionowej w czasie transportu, takich jak butelki czy buteleczki na lekarstwa. Warto podkreślić, że pewną odmiana tego typu transportera są schody ruchome, oraz taśmy używane podczas kontroli bagażowej na lotniskach. Aby roli używane jako przenośniki tego transportera odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z zastosowaniem jak najlepszych jakościowo materiałów, takich jak stal nierdzewna.

Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów transporterów, dzięki czemu ten rodzaj maszyny przenośnikowej może być stosowany w wielu różnego typu przedsiębiorstwach i zadaniach. Powstanie i rozwój tych urządzeń transportowych jest również przyczyną gwałtownego powodzenia automatycznego typu pracy.