Nasze ciało nie jest w stanie funkcjonować bez tlenu, gdyż bierze on udział w każdym procesie życiowym. Powietrze, którym oddychamy jest pełna zanieczyszczeń, dlatego też nie rzadko przyczynia się do powstania różnych chorób.
Czym jest komora hiperbaryczna?
Lekarze już od dawna kierują pacjentów z przewlekłym chorobami układu oddechowego na tlenoterapię, ponieważ ma ona udowodnione leczniczo działania. Ze względu na szerokie działanie jak ma tlen w naszym organizmie, tlenoterapia jest poleca w wielu schorzeniach, niekoniecznie związek z układem oddechowym. W trakcie pobytu w komorze hiperbarycznej, pacjentom jest podawany ten pod trzy razy większym ciśnieniem niż atmosferyczne. Dzięki temu, pokonuje on barierę nieprzenikalności i dociera nawet do niedotlenionych miejsc. W Polsce w ośrodkach leczniczych i uzdrowiskach, przeważnie znajdują się wieloosobowe komory, w których pacjenci mają podawany tlen przez maski w pozycji siedzącej. Jeżeli interesuje nas hiperbaria Rzeszów jest miastem, w który znajdziemy najwięcej komór hiperbarycznych, dostępnych dla pacjentów. Przeważnie odbywają w nich terapię osoby ze skierowaniem od specjalisty, na podstawie zdiagnozowanego schorzenia lub też powikłań pojawiających się po przebytym zakażeniu koronawirusem. W komorach hiperbarycznych może jednocześnie przebywać nawet po kilkanaście osób, z czego każda ma swoją maskę tlenową. W modelach jednoosobowych, pacjenci przeważnie leżą, ale bywają też komory do prowadzenia terapii w pozycji stojącej.
W większości przypadków, tlenoterapia przynosi doskonałe rezultaty już po około dziesięciu zabiegach, ale bywają pacjenci, którzy muszą ich więcej przejść. Jedno jest pewne – bez względu na ich stan zdrowia, tlenoterapia przynosi doskonałe efekty zdrowotne.