Korzyści płynące z sauny fińskiej

 

Bardzo często korzystam z sauny. Jest to mój cotygodniowy rytuał, który zapewnia mi dawkę relaksu, dobrego samopoczucia, zdrowia oraz urody. Zazwyczaj korzystałam z najbardziej znanego i najczęściej wykorzystywanego rodzaju sauny, a mianowicie z sauny parowej. Obecnie postanowiłam zmienić nieco przyzwyczajenia. Poczytałam troszkę w sieci, dokształciłam się i odkryłam, że w mojej okolicy dostępna jest innego rodzaju sauna. To właśnie o doświadczeniach z nią związanych chciałbym opowiedzieć.

Dobrodziejstwa z korzystania z sauny fińskiej

sauna fińskaSauna, którą mam na myśli to sauna fińska. Coraz popularniejszy w obecnym czasie rodzaj sauny. Czym różni się od najbardziej popularnego typu sauny, czyli sauny parowej? Otóż sauna fińska stosuje metodę naprzemiennego podgrzania temperatury oraz następującego po nim ochłodzenia. Taki zabieg daje efekt tak zwanego hartowania organizmu, co jak wiemy jest korzystne dla naszej odporności. Hartowanie organizmu uodparnia nas na wirusy i bakterie, które tylko czekają, by zaatakować nasz organizm. Sauna fińska wskazana jest więc przed okresem jesienno-zimowym. Jak wiemy naczynia krwionośne podczas przebywania w wysokiej temperaturze ulegają rozszerzeniu, a podczas przebywania w niskiej-zwężeniu. Zabiegi w saunie fińskiej powodują naprzemienne rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, co daje efekt obniżenia ciśnienia u osób, które chorują na nadciśnienie. Taka sauna jest więc wskazana w tej jednostce chorobowej. W związku z rozszerzeniem naczyń usprawnia się również przepływ krwi w obrębie tkanek. Zwiększony przepływ krwi przez wątrobę pobudza procesy detoksykacji organizmu, a wzrost przepływu krwi przez mózg usprawnia procesy poznawcze i poprawia pamięć oraz koncentrację! Charakterystyczne jest też zwiększanie tempa przemiany materii, co obserwujemy podczas pocenia się. Wpływa to nie tylko na wspomniane oczyszczanie organizmu z toksyn, ale także na spalanie zbędnych kalorii i pozbywanie się nadprogramowych kilogramów.

Zabiegi w saunie fińskiej posiadają więc niezliczone zalety. Regularne praktykowanie kąpieli w saunie przynosi korzyści na wielu płaszczyznach i oddziałuje na organizm całościowo, stymulując procesy odtruwania, przepływu mózgowego oraz tkankowego, zwiększając zdolności poznawcze. Pozwala także ustrzec się przed zachorowaniem na grypę lub złapaniem przeziębienia. Dzięki takim zabiegom zyskujemy zdrowie, a wiadomo, że nie ma nic cenniejszego!

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom