O jakich elementach wyposażenia balkony nie można zapomnieć?

balkon

Balkon stanowi idealne miejsce wypoczynku, to właśnie na nim możemy odetchnąć po ciężkim dniu pracy czy też spędzić słoneczne popołudnie. Aby spełniał on jak najlepiej swoje zadanie konieczne jest zainstalowanie odpowiednich elementów które sprawią, że nasz balkon stanie się bardziej komfortowy. O czym więc należy pamiętać urządzając nasz balkon?

Niechciana woda

balkonWedług artykułu na portalu budowlanym jakim jest ekspertbudowlany.pl pierwszą rzeczą o której należy pamiętać jest wykonanie odpowiedniego odwodnienia tak aby woda opadowa nie niszczyła naszego balkonu. W tym celu stosuje się wiele rozwiązań dzięki, którym na balkonie będzie zawsze sucho. Aby poprawnie wykonać uszczelnienie balkonu powinniśmy wybrać jedną z dostępnych na rynku metod. Pierwszą z nich jest uszczelnienie zespolone wykonane z elastycznych mikrozapraw, tworząc powierzchnie po której spływa woda zarazem nie niszcząc naszego balkonu. Następnym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnej warstwy drenującej w którą wnika woda i jest odprowadzana poza konstrukcje balkonu. Gdy mamy już wykonane odwodnienie, dobrym wykończeniem takiej powierzchni okażą się płytki ceramiczne. Wybór jednego z tych rozwiązań zapewni, że nasz balkon będzie pozbawiony wody, przez co nie ulegnie on szybkiemu zniszczeniu.

Niechciani goście

siatka na ptakiBardzo dużym problemem dla posiadaczy balkonów są ptaki, które nie tylko niszczą znajdujące się na nim kwiaty czy przedmioty ale także zanieczyszczają jego powierzchnię. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się siatka na ptaki. Jest to specjalny materiał, który zakłada się na zewnętrznej części balkonu, uniemożliwia ona dostawanie się ptaków na nasz balkon, dzięki czemu mamy pewność, że będzie on zawsze czysty a znajdujące się na nim rzeczy nie ulegną zniszczeniu. To rozwiązanie posiada jeden minus. Założenie takiej siatki sprawi, iż wpłynie ona na widok z naszego balkonu, który stanie się pokratkowany i niewyraźny. Zastosowanie siatki sprawdzi się zwłaszcza gdy w pobliżu naszego balkonu znajduje się park w którym żyje wiele ptaków.

Estetyka i praktyczność

profile okapowe na balkonKolejnym elementem o którym musimy pomyśleć jest to aby krawędzie naszego balkonu były odpowiednio wykończone. W tym celu stosuje się profile okapowe na balkon. Takie rozwiązanie zapewni przede wszystkim szczelność balkonu, dzięki temu spływająca woda nie będzie niszczyć betonowych elementów jego konstrukcji. Spowoduje to, że woda zostanie odprowadzona na niewielką odległość od podstawy naszego balkonu, zapewniając tym samym, że nie będzie ona wnikać w beton, co mogłoby sprawić jego stopniowe uszkodzenie. Kolejną zaletą takich profili jest fakt, iż oprócz szczelności balkonu, gwarantują one także estetyczne wykończenie jego krawędzi, dzięki czemu możemy osiągnąć spójny efekt z resztą budynku. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnym budownictwie, gdzie kładzie się duży nacisk na spójność wyglądu która powoduje jednolity wygląd całej ściany budynku. Tak wykończony balkon będzie budził podziw każdego kto na niego spojrzy. Warto zaznaczyć, iż taki profil powinien być ułożony z dużą starannością, gdyż popełnienie jakiegokolwiek błędu może spowodować, że ostateczny efekt będzie odbiegł od tego który sobie założyliśmy.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

szklane balustradyW artykułach na popularnym portalu budujesz.info można przeczytać, że jedną z najważniejszych rzeczy, przy wykończeniu balkonu są balustrady. Powinny one być właściwie dobrane, uwzględniając takie elementy jak:

  • wysokość balkonu,
  • liczba jego użytkowników,
  • obecność dzieci.

Jest to szczególnie ważne, gdyż to właśnie dzięki nim, na naszym balkonie będziemy mogli czuć się pewnie i bezpiecznie. Przy ich doborze należy wziąć pod uwagę aby były one dopasowane do stylu w jakim utrzymana jest reszta budynku. Sprawi to, iż po ich zamontowaniu będą tworzyć estetyczną całość. Współcześnie coraz częściej posiadacze nowoczesnych domów, decydują się na szklane balustrady. Są one wykonane zazwyczaj z stali nierdzewnej, co zapewnia ich trwałość i wytrzymałość. Ich wypełnienie stanowi specjalnie dwuwarstwowe szkoło, które nawet w przypadku uszkodzenia, pozostanie w jednym kawałku. Balustrady szklane są łatwe w utrzymaniu czystości i gwarantują wysoki efekt estetyczny. Jedynym minusem takiego rozwiązania może być fakt, że przez taką balustradę będzie widać wszystko co znajduje się na naszym balkonie. Jednak gdy chcemy mimo tego zachować odrobinę prywatności, dobrym rozwiązaniem okaże się balustrada wykonana ze szkła barwionego, dzięki czemu nasz balkon zostanie częściowo zasłonięty.

Podsumowanie

Urządzając balkon należy pamiętać o kilku elementach, które sprawią, iż będzie on nowoczesny a spędzony na nim czas będzie przyjemny. Dzięki opisanym powyżej elementom uzyskamy estetycznie wyglądający balkon, który będzie zarazem bezpieczny i trwały. Na tak wyposażoną przestrzeń będziemy mogli bez problemu zaprosić znajomych lub rodzinę i w komfortowych warunkach spędzić miło czas.