Wyobraźmy sobie taką sytuację, że chcemy ładnie wyrównać teren przed naszym domem ale rośnie w tym miejscu kilka starszych drzew. Jeśli to możliwe to można takie drzewa wyciąć zgłaszając najpierw taką chęć do odpowiedniego urzędu. Jednak po wycince na naszym przyszłym trawniku pozostanie pewien ślad. Mowa tutaj o obecności pni, które nie zawsze wyglądają estetycznie.
Skuteczne usuwanie pni z trawnika
Nie jest to żadną nowością, że po wycinaniu drzewa na terenie w którym drzewo rosło pozostaje pień. Bywa nawet tak, że z tego pnia wyrastają gałęzie o drzewo się odradza. Niemniej jednak warto pomyśleć o usunięciu pni bowiem mogą one stanowić niekiedy spory problem. Pnie po drzewach usuwać można w zasadzie dwiema metodami. Nie da się ukryć, że metodą najbardziej popularną jest karczowanie pni. Polega ono na mechanicznym wydzieraniu pni. Jednak w miejscu po takim pniu pozostaje później dziura, którą należy wypełnić nawiezioną skądś ziemią. Istnieje jednak drugie rozwiązanie, które okazuje się jeszcze łatwiejsze i zdecydowanie mniej inwazyjne. Mowa tutaj o usuwaniu pni metodą naturalną. Do tego zadania wykorzystywana jest naturalna grzybnia do usuwania pni. Preparaty te nakłada się na pnie i po jakimś czasie zauważymy pierwsze efekty. Grzybnia wykorzystywana do tego typu zadań jest grzybnią jaka naturalnie występuje w lasach. Jest to grzybnia saprofityczna co oznacza, że będzie ona atakować jedynie pień na którym się znajduje a inne pnie i drzewa znajdujące się w okolicy będą w pełni bezpieczne. To o czym koniecznie należy pamiętać przy nakładaniu grzybni do usuwania pni to to by pień by odpowiednio mokry. Grzybnia jest bowiem żywa więc potrzebuje wody do przetrwania. Jeśli naniesiemy taką grzybnię na wysuszony pień to nie należy oczekiwać zbyt dobrego efektu. Dobrym pomysłem może być przykrycie grzybni na pniu pięciocentymetrową warstwą wilgotnej gleby lub przykrycie całości folią.
Przed nałożeniem grzybni na pień warto jego czoło najpierw ponacinać pilarką spalinową. W powstałe otworzy należy nałożyć grzybnię i najlepiej przykryć całość glebą. Pnie niektórych gatunków drzew są rozkładane szybciej a inne wolniej. Najbardziej oporne są pnie po świerkach. Usunięcie ich wspomnianą metodą może wymagać poświęcenia większej ilości czasu.