W naszym zakładzie wprowadzono prawie całkowity poziom automatyzacji, więc nadzór nad maszynami nie był potrzebny przez cały czas. Jednak wprowadzało to szereg problemów z którymi musieliśmy się uporać, głównie spowodowanymi zanieczyszczeniami odpadem produkcyjnym. Bez stałego nadzoru, maszyny mogły zwyczajnie zaciąć się i uszkodzić, jeśli nagromadziło się w nich zbyt dużo odpadu. Dlatego też, cykliczne czyszczenie maszyn było wymagane.
Odkurzacz do urządzeń przemysłowych
Problem z konserwacją i czyszczeniem dużych maszyn produkcyjnych polegał głównie na tym, iż nie było możliwe dokładne ich oczyszczenie z wiórów metali i osadu bez konieczności rozmontowywania części samego urządzenia, co powodowało zatrzymanie pracy i często opóźniało wykonanie zleceń. Standardowe odkurzacze nie miały na tyle mocy by móc ich używać do tak wymagającego zadania, ani też nie posiadały końcówek, dzięki którym można było usuwać osad z trudno dostępnego wnętrza urządzeń. Nie mieliśmy zamiaru dopuścić do żadnych uszkodzeń, więc postanowiliśmy do zakładu zakupić uniwersalny odkurzacz przemysłowy o dużych gabarytach, który zaprojektowany był z myślą o czyszczeniu wnętrz dużych maszyn produkcyjnych oraz powierzchni w zakładach pracy. Odkurzacze takie miały najróżniejsze rozmiary, w zależności od ich zastosowania i warunków w jakich miały być wykorzystywane, aczkolwiek do zakładu zamówiliśmy odkurzacze o bardzo dużych gabarytach, z ogromną pojemnością bębna i bardzo dużą mocą. Odkurzacze te mogły bez trudu usuwać ciężkie odpady takie jak metalowe wióry czy zastały osad, a dzięki bardzo cienkim końcówką bez trudu można było nimi czyścić do tej pory niedostępne części maszyn. Funkcja odwrócenia ciągu i wykorzystywania odkurzacza jako dmuchawy przydawała się przede wszystkim na salach produkcyjnych, gdzie podłoga musiała zostać oczyszczona szybko, na dużej powierzchni.
Tak mocne urządzenia nie należały oczywiście do tanich, aczkolwiek w skali potrzeb zakładu ich cena była niemal niezauważalna wśród o wiele większych wydatków, więc nie były one żadnym obciążeniem dla budżetu. Pozwalały przez to zapobiec poważniejszym awariom i wydatkom na naprawę bardzo kosztownych maszyn na linii produkcyjnej, z których wiele było robione pod specjalne zamówienie.