Metody transportowe na gospodarstwie rolnym ulegają okresowym modernizacjom i na chwilę obecną są już w pełni zautomatyzowane. Kiedy dawniej przenoszono zboże ręcznie za pomocą wiader i łopaty, tak obecnie jest to już nie do pomyślenia. Większość prac odwalają za nas przenośniki transportowe, które są obsługiwane w sposób automatyczny.
Zasada działania przenośnika kubełkowego do zboża
Przenośniki najbardziej potrzebne są na etapie transportu góra-dół, gdzie często tradycyjne metody są bardzo czasochłonne i przede wszystkim uciążliwe. Transport w poziomie jest często realizowany przez przenośniki taśmowe, jednak ich zastosowanie na wysokie różnice terenu jest już niewystarczające. Przenośnik taśmowy może być tylko nachylony do pewnego kąta powyżej którego będzie gubił swoją zawartość. Oznacza to, że transport na wysokość kilku pięter będzie wymagał niebywale długiego przenośnika taśmowego. Z tego powodu do transportu na takim poziomie stosuje przenośnik kubełkowy do zboża, który ma inną konstrukcje niż jego taśmowy odpowiednik. Jest on pionowym kanałem, o dwóch rolkach prowadzących łańcuch do którego doczepione są kubełki. Łańcuch obraca się z dołu do góry w jednej części, a powraca w drugiej, pobierając z dna transportera wrzucane tam zboże i wysypując je na samej górze. Jest to bardzo wydajny sposób i mało awaryjny, który szczególnie wykorzystuje się do transportu zboża na górę silosów zbożowych, które niekiedy właśnie liczą kilka pięter wysokości. Dzięki temu, że kubełki pobierają materiał na dnie, to nigdy nie ma strat związanych z wypadaniem z kubełków ziarna, gdyż spadają one właśnie na dno, skąd będą pobrane przy następnym napełnieniu kubełka. Największą zaletą podajnika kubełkowego do zboża jest to, że zajmuje on bardzo mało przestrzeni, gdyż w miejscu jego montażu jest to zaledwie parę metrów kwadratowych, co ma duże znaczenie na małych gospodarstwach.
Łańcuch to nie jedyny sposób napędu w takim przenośniku, gdyż alternatywnie wykorzystuje się, mocne, zbrojone gumowe pasy. Posiadają one dwie najważniejsze zalety, przede wszystkim są one dużo cichsze podczas pracy, a także dużo czystsze, gdyż nie wymagają dodatkowego smarowania jak łańcuch, co w przypadku transportu żywności jest akurat istotną zaletą, którą należy brać pod uwagę.