Układy sterowania oraz urządzenia wykonawcze pracują w oparciu o zaprogramowany algorytm. Byłoby to niemożliwe bez sygnałów, które są wysyłane przez czujniki oraz inne urządzenia, których zadaniem jest diagnoza działania układu oraz zbieranie informacji z otoczenia. Niektóre z elementów układów automatyki mają za zadanie przesłanie informacji do układu sterowania, w której zawarta będzie aktualna pozycja urządzeń wykonawczych.
Zastosowanie wyłączników krańcowych
Elementy takie znane są jako wyłączniki krańcowe i służą do pozycjonowania oraz wyłączenia krańcowego. Są one stosowane w maszynach narzędziowych, prasach, uniwersalnych centrach produkcyjnych, robotach, urządzeniach montażowych i transportowych, w budowie maszyn i urządzeń. Wyłączniki krańcowe charakteryzują się prostą budową co zapewnia ich dużą niezawodność oraz trwałość. Najważniejszymi zaletami tego typu rozwiązań są: wytrzymałość, przystosowanie do działania w warunkach przemysłowych, wysoki stopień ochrony. W zależności od docelowej aplikacji istnieją różne odmiany wyłączników krańcowych. Na rynku spotkać można wielu producentów tego rodzaju elementów. Przed wyborem konkretnego produktu należy więc porównać wszystkie dostępne możliwości. Warto również skorzystać z porady eksperta, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie do danej aplikacji.
W tym celu należy skontaktować się z przedstawicielem lub doradcą technicznym danej firmy. Wyłączniki krańcowe można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również w internecie. Niezależnie od miejsca zakupu należy pamiętać, że kluczowym momentem jest wybór określonego rozwiązania. Często zdarza się bowiem sytuacja, w której o powodzeniu decydują szczegóły, które wyróżniają dany produkt. Jak widać wyłączniki krańcowe są powszechnie stosowane w przemyśle.