Budowa parkingu – o czym nie zapomnieć?

budowa parkingu

Parkingi są miejscami dzięki którym w dużych miastach możliwe jest bezpieczne pozostawienie samochodu. Powinny one być odpowiednio zbudowane, tak aby wykonywanie manewrów, związanych z zaparkowaniem samochodu było jak najbardziej płynne i bezpieczne. Dlatego też na wielu nowoczesnych parkingach instaluje się elementy mające na celu ułatwienie kierowcom parkowanie samochodu. Wśród nich znajdują się między innymi słupki ostrzegawcze, betonowe krawężniki czy specjalne znaki informujące o organizacji ruchu na parkingu. Wszystkie te elementy sprawiają, iż każdy kierowca może w sposób bezpieczny i komfortowy zaparkować swoje auto. O czym zatem należy pamiętać przy budowie parkingu?

Pewne podłoże czyli wykorzystanie kostki brukowej

betonowa kostka brukowaBudowa parkingu powinna rozpocząć się od wyrównania terenu na którym ma zostać on zlokalizowany. Dlatego też po wykonaniu wszystkich prac związanych z wyrównaniem terenu powinniśmy dokładanie zastanowić się nad rodzajem podłoża z którego ma zostać wykonany parking. W tym celu najczęściej stosowana jest kostka brukowa. Taka kostka wykonana jest z betonu, którą układa się z pojedynczych elementów, mogących mieć różne kształty. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż dzięki zastosowaniu kostki brukowej otrzymamy równy i estetyczny teren, który dodatkowo będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że betonowa kostka brukowa jest łatwa w demontażu, co będzie istotne w przypadku gdy pod powierzchnią parkingu przebiega np. instalacja wodna. W takim wypadku nie ma konieczności rozbijania całej nawierzchni parkingu, wystarczy jedynie rozebrać dany jej fragment by wykonać niezbędną naprawę a następnie z powrotem go ułożyć. Przy układaniu takiej nawierzchni należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej podsypki, która sprawi że taka kostka nie będzie się zapadać a także zadbać o to aby cały parking posiadał odpowiedni kąt spadu wody opadowej, co pozwoli na jego odwodnienie i sprawi, że nawet w ulewne dni nie będzie na nim zalegała woda.

Odpowiednia prędkość – zastosowanie progów zwalniających

progi zwalniajaceWedług informacji edroga.pl kolejnym elementem który powinien znajdować się szczególnie w przypadku dużych parkingów są progi zwalniające. Są to specjalne elementy przymocowane do danego podłoża, które mają na celu ograniczanie prędkości poruszających się pojazdów poprzez tworzenie na danej powierzchni wzniesień, które wymagają aby dany pojazd zwolnił w celu jego pokonania. Takie progi zwalniające powinny być umieszczone na prostych odcinkach parkingu, tak by kierowcy nie mieli możliwości rozpędzenia się do niebezpiecznych prędkości. Dzięki zastosowaniu takich progów zwalniających, będziemy mieć pewność, że poruszające się po parkingu samochody będą zachowywały odpowiednią prędkość, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa. Progi zwalniające są wykonane z mas gumowych, co zapewnia ich trwałą kolorystykę zazwyczaj czarno – żółtą. Wyróżniamy takie rodzaje progów zwalniających jak:

  • liniowy,
  • podrzutowy,
  • wyspowy.

Ponadto zaletą takich progów jest fakt, iż są one wyposażone w elementy odblaskowe, które przyczyniają się do poprawy widoczności zarówno w dzień jak i nocy. Progi mogą być zamontowane na okres stały lub czasowy i nie wymagają szczególnego przygotowania podłoża.

Pewne miejsce parkingowe czyli właściwe blokady parkingowe

blokady parkingoweBrak wolnego miejsca parkingowego jest zmorą wielu kierowców. Dlatego też coraz częściej montuje się blokady parkingowe. Są to specjalne słupki w kształcie jeżyka, motylka czy słonia, umożliwiające zablokowanie wjazdu na dane miejsce parkingowe dla niepożądanych pojazdów. Są one wykonane z metalu o kolorach biało – czerwonych, co zapewnia ich dobrą widoczność a także trwałość. Taka blokada parkingowa wyposażona jest także w specjalne zawiasy, umożliwiające bezproblemowe jej otwieranie i zamykanie. Dzięki temu możliwe jest zablokowanie danego miejsca parkingowego, tak aby nie mógł na nim zaparkować niepożądany samochód. Sprawdzają się one także jako zabezpieczenie dróg do podjazdu służb ratunkowych.

Jasny parking – właściwy wybór oświetlenia

oprawy uliczne ledOstatnim elementem o którym należy pamiętać jest wybór właściwego oświetlenia parkingu. Najlepszym rozwiązaniem okażą się oprawy uliczne led. Są to nowoczesne lampy, które montuje się w przestrzeni miejskiej. Zapewniają one nie tylko odpowiednie oświetlenie danego miejsca lecz także emitują przyjazną barwę światła. Dlatego też decydując się na taki typ oświetlenia na parkingu, będziemy mieć pewność, iż nawet w nocy będzie on odpowiednio oświetlony, co znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania. Należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego koloru emitowanego światła, tak aby nie raził on kierowców w oczy. Najbardziej popularną barwą, emitowaną przez tego typu oświetlenie jest barwa żółta, gdyż jest ona najbardziej przyjazna dla ludzkiego oka. Bardzo ważne jest także aby oświetlenie parkingu było zamontowane na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem, tak aby było jak najbardziej przydatne przy wykonywaniu danych manewrów. Zastosowanie takiego typu oświetlenia przyczyni się również do zmniejszenia kosztów związanych z poborem prądu potrzebnego do oświetlenia parkingu.

W kwestii podsumowania tematu o budowie parkingu:

Budowa parkingu wymaga zwrócenia uwagi na wiele elementów, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa. Opisane powyżej czynniki, ułatwiają korzystanie z parkingów a także powodują, że stają się one miejscami estetycznymi. Dlatego też, planując budowę parkingu należy zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż to właśnie od nich zależy komfort i bezpieczeństwo na parkingu.