Co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem?

frezarka

Obróbka skrawaniem jest najpopularniejszym rodzajem obróbki materiałów i to materiałów rożnego rodzaju od drewna, poprzez tworzywa sztuczna na metalach skończywszy. Jest to wszechstronna metoda pozwalające na uzyskanie gotowego produkty w wielu dziedzinach przemysłu. Oto kilka ciekawych informacji związanych z obróbką skrawaniem.

Obróbka skrawaniem krótka charakterystyka

Obróbka skrawaniem jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej polegającej na usuwaniu cześć obrabianego materiału. Obróbka skrawaniem to nie jest jednak jedna technika w jej obrębie można wyznaczyć następujące grupy, takie jak:

Obróbka

Rodzaj

obróbka ścierna

szlifowanie, docieranie, gładzenie, polerowanie

obróbka wiórowa

toczenie, wiercenie frezowanie, struganie, dłutowanie, przeciąganie

obróbka obwiedniowa

koła zębate

Każda z tych grup obróbki skrawaniem charakteryzuje się inną metoda skrawaniem jak i zastosowaniem innego rodzaju narzędzi i maszyn, jednak w każdym przypadku stosuje się tak zwane narzędzia skrawające. To jakiego rodzaju obróbka jest w danej sytuacji najwłaściwsza i daje najlepsze efekty zależy od tego jakiego rodzaju materiał jest obrabiany, a także od tego jaki ma być efekt finalny. Zwykle jeden surowiec w produkt gotowy można zmienić przy wykorzystaniu kilku metod, nie oznacza to jednak, że rezultat będzie taki sam.

Obróbka wiórowa

Obróbka wiórowaWedług portalu o polskim przemyśle polskiprzemysl.com.pl obecnie najczęściej wykorzystuje się obróbkę wiórową, a właściwie to dwie z jej metod, mianowicie: toczenie i frezowanie. Toczenie jest procesem w którym wykorzystuje się noże tokarskie do oddzielenia elementów obrabianego materiały w celu uzyskania odpowiednich rozmiarów i kształtu. Za pomocą tokarki można obrobić zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną cześć obrabianego materiału. Zasadniczo toczenie wykorzystuje się do obrabiania brył obrotowych, jednak możliwe jest także zastosowanie tego rodzaju obróbki do przedmiotów o innym kształcie. Frezowanie natomiast jest procesem w którym ruch obrotowy wykonywany jest przez narzędzia (frezarki), a ruch posuwowy przez przedmiot poddawany obróbce lub też narzędzie w zależności od specyfiki wykorzystywanej maszyny. Obecnie coraz popularniejsze staje się frezowanie cnc.

Obróbka cnc

Obróbka cncW ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o obróbce cnc czy to poprzez toczenie czy frezowanie. Co oznacza to CNC? Na podstawie informacji z www.4metal.pl z zasadniczo cnc to numeryczny układ sterowania wyposażony w mikrokomputer, który można w dowolny sposób zaprogramować. Obróbka cnc to natomiast proces, który sterowany jest przez komputer z wykorzystaniem podłączonych do niego maszyn.  System ten wykorzystuje się zasadniczo w przypadku trzech rodzajów maszyn takich jak:

  • frezarki
  • tokarki
  • elektrodrążarki

Frezowanie cnc jak i toczenie mają tę przewagę nad standardowymi rozwiązaniami, że umożliwiają szybkie, dokładne i co ważne powtarzalne wykonanie określonych kształtów. Dodatkowo warto mieć na uwadze także fakt, że frezowania cnc nie wykorzystuje się jedynie do obróbki drewna, na rynku dostępne są frezarki uniwersalne, ale także i frezarki cnc do metalu czy tworzywa sztucznego. Ich wykorzystanie pozwala na obróbkę bardzo rożnych materiałów o płaskiej powierzchni, a co za tym idzie możliwe jest zastosowanie w wielu rożnych branżach takich jak choćby: motoryzacja, przemysł medyczny, a nawet i przemysł spożywczy.

Naprawa i konserwacja maszyn

serwis obrabiarek cncJak w przypadku wszystkich maszyn tak i w przypadku rozwiązań stosowanych do obróbki skrawaniem należy się liczyć z awariami. Wprawdzie zarówno tokarki jak i frezarki wykonuje się z solidnych materiałów, które mają gwarantować ich długoletnią pracę niemniej z koniecznością przeprowadzenia napraw zawsze trzeba się liczyć. Zwłaszcza w przypadku sprzętów działającego w systemie cnc konieczna jest profesjonalna ich naprawa. Liczmy się z tym, że samodzielne próby kalibracji sprzętu czy jego konserwacji mogą doprowadzić do powstania większych uszkodzeń, dlatego lepiej od razu przy zakupie takiego sprzętu rozejrzeć się za jakimś dobrym serwisem. Profesjonalny serwis obrabiarek cnc to nie tylko pewność tego, że sprzęt powróci do nas w pełni sprawny, ale także że przestój w pracy, będący wynikiem awarii będzie krótszy, co w przypadku zakładów produkcyjnych jest niezwykle istotne.

Podsumowując

Obróbka skrawaniem to bardzo szerokie pojęcie w którego skład wchodzi wiele różnych metod i technik z których o każdej z osobna należałoby sporo powiedzieć by w pełni móc zrozumieć ten temat i jego specyfikę. Warto jednak pamiętać, że zasadniczo z jaką metoda nie mielibyśmy do czynienie zawsze w przypadku tego rodzaju obróbki chodzi o usunięcie części obrabianego materiałów choć w różny sposób i z różnym skutkiem.

Dodaj komentarz