Dietetyk do zadań specjalnych

Moment, w którym wizyta u dietetyka jest koniecznością, bardzo często zbiega się z przykrą chwilą, w której usłyszeliśmy szokującą diagnozę. Niezależnie czy dotyczy ona alergii pokarmowej, czy też poważnej choroby, zawsze wiąże się z rewolucją w życiu. Zmiana nawyków żywieniowych jest tym dotkliwsza, że jedzenie ma dla wielu z nas wymiar psychologiczny i często wiąże się z nagradzaniem lub pocieszaniem. Tak więc trzeba również zapełnić tą wielką pustkę w życiu, która wiąże się z brakiem ulubionych przekąsek.

Pomoc dietetyka w przypadku choroby

dietetykWiększość pacjentów znajdujących się w gabinecie dietetyka z konieczności odbiera to jako karę. Tak więc dietetyk musi poradzić sobie nie tylko z trudnym zagadnieniem jakim jest przygotowanie jadłospisu eliminującego określone produkty, ale także stanowić oparcie psychologiczne dla danej osoby. Standardem jest obecność w kolejce do gabinetu diabetyków oraz osób z celakią, którzy uczą się żyć na nowych zasadach. Nową grupę klientów stanowią natomiast osoby w trakcie kuracji onkologicznej, którzy wymagają wsparcia dietetycznego ze względu na problemy z apetytem, czy lekarstwa powodujące wilcze napady głodu. Coraz częściej do gabinetów dietetyków trafiają także kobiety z problemami hormonalnymi. Wsparcie w postaci odpowiednio skomponowanej diety jest w stanie pomóc radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia hormonalnego. W ich przypadku ważne jest, aby posiłki nie tylko pomagały utrzymać prawidłową wagę ciała, ale także aby nie wpływały negatywnie na przyjmowane leki. Profesjonalni dietetycy pomagają również rozwiać wiele krzywdzących mitów dotyczących diety kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W ich przypadku restrykcyjne zakazy bardzo często są wierutnymi bzdurami i ograniczają dostęp do pełnowartościowych posiłków.

W przypadku osób, które trafiły do gabinetu dietetyka ze względów zdrowotnych równie ważną umiejętnością, co doradzenie w sprawie jadłospisu są umiejętności edukacyjne dietetyka. W końcu alergicy czy osoby dotknięte celakią już do końca życia będą musieli przestrzegać określonych zasad żywieniowych. W wielu przypadkach wielokrotne konsultacje z dietetykiem przynoszą wymierne efekty nie tylko w poprawie stanu zdrowia, ale także świadomości pacjentów dotyczących pochodzenia pożywienia.