Jak pociąć drzewo?

Drewno jest wykorzystywane przez człowieka od zarania dziejów. Dzięki drewnu rozpaliliśmy pierwsze ognisko i zbudowaliśmy pierwszą osadę. Dziś drewno także jest często wybieranym surowcem, cieszącym się dużą popularnością z powodu wielu atutów. W wielu gałęziach przemysłu drewno nadal pozostaje niezastąpione. Drewniane domy, meble, podłogi to nadal nie przeżytek, a wyznacznik stylu. 

Rębaki, czyli pomocne maszyny do drewna

rębaki do drzewaWedług definicji rębak, to maszyna, która pomaga przy rozdrabnianiu gałęzi i drewna. Jej działanie opiera się na obracającej się tarczy, która zamienia drewno na zrębki. Stosunek takiego rozdrobnienia to 6:1. Przy pomocy rębaka produkuje się papier, ściółkę czy opał. Wyróżniamy rębaki tarczowe i bębnowe. W tych tarczowych ruch noży przebiega w zakresie jednej płaszczyzny. Rębaki , które służą do recyklingu nazywamy recyklerami lub rozdrabniaczami. Istnieją na rynku firmy zajmujące się rąbaniem drewna i transportowaniem go do różnych firm. Najlepiej aby rębak był mobilny, ponieważ przemieszczenie tej maszyny niejednokrotnie okazuje się bardzo pomocne. Rębaki do drzewa są doskonałym wyborem dla gospodarstw, które mają do czynienia z dużymi ilościami drewna. Pocięcie drewna ułatwia jego transport oraz późniejszą obróbkę. Pamiętajmy, aby maszyna przez nas wybrana posiadała odpowiednią homologację unijną. Większa ilość noży w sprzęcie gwarantuje szybsze cięcie. Noże w wielu maszynach tego typu można również regulować i wymieniać. Dobrej jakości noże powinny pozostać odporne na tępienie i być wykonane z solidnych materiałów. Drewno odpowiednio pocięte może służyć później w wielu celach, jak na przykład przy produkcji mebli. Rębaki występują w różnych cenach, jednak warto zainwestować w te nieco droższe i lepsze jakościowo, aby służyły na lata. Zakup szybko się zwróci, ze względu na opłacalność obróbki drewna. 

Podsumowując, drewno znajduje zastosowanie w najróżniejszych gałęziach rynku. Ten surowiec wykorzystywany jest przez człowieka od pokoleń i nie zapowiada się, aby został kiedykolwiek całkowicie wyparty. Z drewna potrafimy skonstruować niezliczoną ilość rzeczy, począwszy od domów na zabawkach skończywszy. Warto więc zainteresować się obróbką drewna. Niektóre maszyny znacząco pracę z drewnem potrafią człowiekowi ułatwić.