Jakie filamenty do domu wybrać?

Druk 3D z roku na rok zdobywa coraz większa popularność. Początkowo stosowano go przede wszystkim w celach profesjonalnych czy produkcyjnych, obecnie wiele osób chce mieć swoją własną drukarkę 3D w domu i używać jej hobbystycznie. Aby było to możliwe, niezbędne jest zakupienie dedykowanych filamnetów, które nadają się do używania w warunkach domowych.

Jakie są właściwości filamentów ABS i PLA?

filament abs plaFilament to materiały, które służą do wytwarzania geometrycznych brył podczas druku 3D. Większość profesjonalnych drukarek 3D, do bezpiecznego używania potrzebuje oddzielnej komory roboczej, gdzie obsługujący ja pracownicy nie będą mieli kontaktu z wytwarzanymi przez topiony filament substancjami. Jeżeli chcemy drukować w warunkach domowych, potrzebny nam będzie filament, który może być używany bez konieczności posiadania oddzielnego pomieszczenia roboczego, takie jak filament abs pla. Te dwa filamenty podczas druku nie emitują żadnych szkodliwych związków chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla naszych organizmów. Dlatego właśnie można ich swobodnie używać nawet w warunkach domowych. Dodatkowo te dwa rodzaje filamnetów są najszerzej dostępne – w niemal każdym sklepie z akcesoriami drukarskimi, akcesoriami do biura i innymi. Filament ABS jest szczególnie polecany dla osób, którym zależy na wysokiej wytrzymałości i odporności wydruków. Szczególnie wysoka jest twardość wydruków powstałych z filamnetów ABS. Oprócz zastosowań domowych, filamenty ABS są używane w zastosowaniach inżynieryjnych, a także podczas wydruków projektów i prototypów przedmiotów i części mechanicznych. Filamenty z rodzaju PLA to zaś materiały najbardziej bezproblemowe podczas użytkowania. Wydruk z tego filamentu jest polecany dla wszystkich niezależnie od stopnia zaawansowania. Dzięki temu z filamnetów PLA może wytwarzać najbardziej fantazyjne i skomplikowane projekty. Zazwyczaj jeżeli chodzi o filamenty z rodzaju PLA podkreślana jest niezwykła wprost precyzja wydruku, dzięki czemu wykorzystuje się go do produkcji na przykład zabawek.

Do rozpoczęcia przygody z drukowaniem 3D będzie nam potrzebny odpowiedni sprzęt. Oprócz drukarki 3D warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości filamenty. Szczególnie zaleca się wybór tych materiałów, których używanie jest zalecane do użytku domowego.