Jakie są rodzaje obejm?

Obejmy do rur nazywane są również jako zaciski lub po prostu opaska do rur. Jest to niezbędny element większości instalacji, które służą do podtrzymania oraz stabilizowania instalacji rurowych. Ich kształt i materiał z jakiego są wykonane doskonale dopasowane są do warunków w jakich ma pracować dana instalacja. 

Czym charakteryzują się obejmy?

obejma gbsObejmy przede wszystkim dzielą się na stalowe oraz na takie, które wytworzone są z tworzywa sztucznego. Do specjalnych zastosować istnieją również obejmy wykonane z innych metali niż stal, do czego zalicza się głównie mosiądz, miedź czy aluminium. Do zwykłych zastosowań, czyli do temperatury 330 stopni, idealnie nada się obejma gbs. Z kolei, do zastosowań wysokotemperaturowych do 600 stopni stosuje się stale chromowo-molibdenowe. Warto wiedzieć, że obejmy metalowe występują w opcji z okładziną lub bez i stosowane są do większości mocowań, które odpowiednio podtrzymują rury. W sytuacjach takich, gdy instalacja bez przerwy pracuje – ma miejsce przepływ cieczy, co przyczynia się do tego, że występuję wydłużenia lub skrócenia instalacji spowodowane zmianami temperatury, więc w takim przypadku koniecznie zastosować trzeba obejmy o zwiększonej wytrzymałości w kierunku osiowym. Istnieje również różnorodne pokrycie powierzchni obejmy, a rodzaj należy dobrać w zależności od warunków w jakich będzie pracować konkretna instalacja. Dlatego odpowiednia wiedza pozwoli na dobranie doskonale pasujących produktów. 

Podczas montażu instalacji wewnątrz pomieszczeń w zupełności wystarczą tylko obejmy o cynku elektrolitycznym. Z kolei, w przypadku instalacji zewnątrz pomieszczeń w warunkach zwiększonej korozyjności, warto sięgnąć po obejmy wykonane przede wszystkim ze stali nierdzewnej, co będzie najbardziej korzystne w tym przypadku.