Kto wystawia świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu?

Kilka lat temu kupiliśmy z mężem mieszkanie w bloku. Życie zawodowe jednak tak się nam poukładało, że na kilka lat musieliśmy wyjechać do pracy zagranicę. Zdecydowaliśmy, że na ten czas wynajmiemy nasze mieszkanie, żeby nie stało puste, a w dodatku mogło na siebie zarabiać. Zaczęliśmy już je szykować na wynajem. Musieliśmy jeszcze tylko zadbać o odpowiednią dokumentacje techniczną naszego lokalu, żeby móc go legalnie wynająć osobą trzecim.

Potrzebowaliśmy świadectwa charakterystyki energetycznej

profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej lokaluZależało nam na tym, aby świadectwo było wystawione przez rzetelną i profesjonalną firmę. Było to dla nas bardzo ważne, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, co do stanu instalacji elektrycznej w naszym budynku. Gdyby coś się stało, musieliśmy mieć pewność, że jest to wina wynajmującego. Poszukiwania odpowiedniej firmy, która wystawi nam takie dokumenty rozpoczęliśmy od internetu. Wpisaliśmy w wyszukiwarkę frazę: profesjonalne świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu, i zaczęliśmy przeglądać wyniki. Szybko udało nam się znaleźć firmę, która wykonywała certyfikacje energetyczną lokali i budynków w bardzo dobrych cenach. Dowiedzieliśmy się, że takie świadectwa muszą być wystawiane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Nie może to być zwykły elektryk. Musi to być osoba, która posiada wykształcenie wyższe w kierunku studiów, które swoim programem obejmują charakterystykę energetyczną lub posiada on odpowiednie szkolenia i kursy państwowe wymienione w ustawie o prawie budowlanym. Dodatkowo musi być to osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz niekarana. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wystawiane na podstawie przeprowadzenia odpowiednich pomiarów, które określają jakie jest zapotrzebowanie danego lokalu na energię elektryczną oraz na podstawie audytu energetycznego, który określa jakie jest rzeczywiste zużycie prądu.

Taki dokument jest ważny dziesięć lat od momentu jego wystawienia. Po tym czasie należy wykonać charakterystykę energetyczną lokalu lub budynku raz jeszcze, chyba że nie jest on już przeznaczony na wynajem ani na sprzedaż. Bowiem budynki i lokale przeznaczone do użytku własnego są wyłączone z obligatoryjności posiadania takiego świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu lub budynku.