Matematyczne zadania na konkurs

Matematyka jest takim przedmiotem, który budzi wśród uczniów skrajne emocje. Jedni ją uwielbiają, drudzy wręcz nienawidzą. Ci, dla których matematyka jest czymś wspaniałym tłumaczą, że fascynacja wynika przede wszystkim z satysfakcji, jaką przynosi rozwiązywanie zadań. Prawdą jest więc to, że lubienie lub nielubienie matematyki wynika przede wszystkim z jej rozumienia. Dla uczniów szkoły podstawowej co roku organizowane są ogólnopolskie konkursy, które pozwalają się sprawdzić w zakresie liczenia i logicznego myślenia. 

Kreatywne zadania matematyczne

miniatury matematyczneMatematyka należy do podstawowych przedmiotów, których uczymy się od najmłodszych lat. Nie bez przyczyny nazywana jest ona królową nauk. W końcu za pomocą wzorów matematycznych naukowcy są w stanie tłumaczyć funkcjonowanie całego naszego świata. Oczywiście podstawowa algebra daleka jest od naukowych wywodów. Ale jej znajomość jest bezwględnie konieczna, przynajmniej jak chodzi o podstawy. Wśród dzieci od lat panują skrajne emocje związane z matematyką. Raczej większa część osób nie cierpi matematyki. Jednak jest też grupa wielkich fanów królowej nauk. Znajdą się oni w każdej kategorii wiekowej. To właśnie dla dzieci, które lubią matematykę, organizowane są w szkołach ogólnopolskie konkursy, które pozwalają dzieciom sprawdzić się w logicznym myśleniu. Bardzo często pojawiające się tam zadania mają bezpośrednie odniesienie do życia codziennego. Dzięki temu dzieci są w stanie się przekonać o powszechnym zastosowaniu algebry. W przygotowaniu do konkursu mogą pomóc miniatury matematyczne, czyli nieduże książeczki z zestawami kreatywnych zadań. To właśnie one wprowadzają w klimat corocznych konkursów i pomagają nauczycielom znaleźć najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów, a pozostałych zachęcić do zagłębiania logicznych, matematycznych zadań, które pobudzają kreatywne myślenie. 

Nieduże książki, które od kilku lat robią furorę wśród nauczycieli, to seria miniatur matematycznych. Wydawane są one przez organizatorów najbardziej prestiżowego konkursu. Książeczki są oczywiście dostosowane do wieku dzieci. Znajduje się w nich mnóstwo ciekawych zadań, które są wręcz wyjęte z życia. Dzięki nim dzieci mogą nie tylko odnaleźć pasję do matematyki, ale zobaczyć jej znaczenie w codziennym życiu.