Moje doświadczenie w byciu opiekunką osoby starszej

 

Mam dopiero 22 lata, ale zdążyłam już w swoim życiu podejmować się różnych zajęć. Uważam, że zdobycie dużego doświadczenia w pracy w młodym wieku jest bardzo ważne i zdecydowanie ułatwia znalezienie dobrej pracy w przyszłości. Pracowałam np. jako kelnerka. A ostatniego lata zajmowałam się przez ponad trzy miesiące starszą Panią w Niemczech. Przyznam szczerze, że było to naprawdę ciekawe doświadczenie.

Opiekunka osób starszych to trudny zawód

opiekunka osób starszych w niemczechSwoją przyszłą karierę wiążę z tłumaczeniami. Wydawać by się mogło, że od opiekunki osoby starszej do tłumaczeń daleka droga, ale prawdę mówiąc wyjazd do Niemiec dał mi naprawdę wiele, jeżeli chodzi o język. Bo to właśnie język niemiecki studiuję na uniwersytecie. Jako opiekunka osób starszych w niemczech pracowałam w Berlinie, a więc od czasu do czasu wieczorami chodziłam na spacery. Co jakiś czas miałam też dzień wolny i zwiedzałam wtedy miasto. W czasie tego wyjazdu poznałam też wiele osób, a więc cały czas miałam kontakt z językiem. Jeżeli chodzi o samą pracę opiekunki, to nie jest to łatwe zajęcie. Wiedziałam o tym, że jest to duże wyzwanie fizyczne – starsza Pani, którą się zajmowałam niestety była sparaliżowana. Praca ta była naprawdę dobrze płatna, a oprócz tego miałam wyżywienie i zakwaterowanie za darmo, więc nie miałam na noc narzekać.

Choć początkowo bałam się wyjazdu do Niemiec i wzięcia na siebie tak dużej odpowiedzialności jaką jest opieka nad chorą osobą, to uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Te kilka miesięcy jako opiekunka osoby starszej naprawdę dały mi wiele – przede wszystkim poprawiły się moje zdolności językowe. Zaczęłam o wiele płynniej mówić po niemiecku. Do tego, wyjazd ten pomógł mi zrozumieć jak ważne jest nasze zdrowie i chęć niesienia pomocy innym.