Odchudzanie bez wyrzeczeń

Zbliża się wiosna, więc coraz więcej z nas zaczyna myśleć o powrocie do formy po zimowej stagnacji. Choć nie jest to regułą, to jednak wielu z nas boryka się po zimie z kilkoma dodatkowymi kilogramami. Święta, brak ruchu, długie zimowe wieczory spędzone przed telewizorem, wszystko to ma niebagatelny wpływ na sylwetkę i formę. Warto zatem wziąć się za siebie już teraz, aby wiosną czuć się dobrze i atrakcyjnie we własnym ciele.

Dobra dieta to zdrowa dieta

układanie diety odchudzającejZrzucenie kilku dodatkowych kilogramów nie musi być wcale trudne, nie musi kojarzyć się z męczącymi godzinami na siłowni, czy też rygorystyczną dietą, która bardziej przypomina głodówkę. Wręcz przeciwnie. Odchudzanie może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko właściwie podejdziemy do tematu. Po pierwsze, nie liczmy na spektakularne efekty już po pierwszym tygodniu. Tydzień czasu to za mało, żeby stracić w widoczny sposób na wadze. Chyba, że mowa tu o dietach głodówkowych, gdzie dostarczamy organizmowi marne 1000 kalorii, licząc na szybki efekt, nie zastanawiając się, jak negatywny wpływ ma taki sposób odżywiania. Organizm doznaje szoku w wyniku tak małej dawki energii, przez co stara się zabezpieczyć na przyszłość. Skutkuje to spowolnieniem metabolizmu i efektem jojo w tempie ekspresowym po powrocie do normalnego odżywiania. Dlatego tak ważne jest właściwe układanie diety odchudzającej, która umożliwi chudnięcie, nie wystawiając naszego organizmu na negatywne skutki. Jaka powinna być dobra dieta odchudzająca? Przede wszystkim zdrowa, czyli dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Błędem jest eliminowanie z diety codziennej tłuszczów czy węglowodanów, z nadzieją szybkiego spadku wagi. Diety monoskładnikowe przynoszą więcej złego niż pożytku i wiążą się z poważnymi niedoborami pokarmowymi. Niektóre witaminy rozpuszczają się jedynie w dostarczanych przez nas tłuszczach, dlatego rezygnacja z nich może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Układanie diety odchudzającej powinno opierać się o fachową wiedzę, którą nie każdy dysponuje. Dlatego też jeśli nie masz pewności, jak zabrać się za skomponowanie własnej skutecznej diety, zwróć się o poradę do specjalisty. Dietetyk rozpisze profesjonalny program odżywiania, dostosowany do indywidualnych potrzeb, uwzględniający ewentualne alergie, czy nietolerancje pokarmowe.

Słowo „odchudzanie” nie budzi w nas pozytywnych skojarzeń. W naszych głowach od razu pojawia się obraz talerza z sałatą i chudym, gotowanym mięsem z kurczaka. Jednak skuteczna dieta może być smacznym pierwszym krokiem do zmiany niezdrowych nawyków żywieniowych, a rozłożona w czasie, przyniesie upragnione efekty bez większych wyrzeczeń.