Rolety rzymskie – połączenie użyteczności z dekoracją

 

Rolety rzymskie coraz częściej pojawiają się w oknach naszych domów. Co jednak sprawia, że tak skutecznie zastąpiły one tradycyjne modele oraz zasłony? Po zsunięciu tworzą ozdobną harmonijkę, która staje się niezwykłą dekoracją dla naszych wnętrz. Zwykle do ich produkcji wykorzystywane są różnego rodzaju tkaniny, takie jak woal bądź organz, które z powodzeniem zastępują firankę tworząc półprzeźroczysty efekt.

Dekoracja wnętrz z pomocą rolet rzymskich

rolety rzymskie w łodziIlość różnorodnych tkanin, które mogą stać się potencjalnym materiałem do produkcji rolet rzymskich, sprawia, że do każdego wnętrza możemy dobrać roletę, o innym stopniu zaciemnienia. W salonie zwykle zależy nam na jasności, dlatego śmiało możemy wybrać cieńsze materiały, które pozwolą skutecznie ochronić się przed promieniami słonecznymi, jednocześnie pozostawiając pomieszczenie doskonale oświetlonym. Z kolei w sypialni dużo lepiej sprawdza się rolety rzymskie wykonane z grubszych materiałów. W tym celu bardzo często stosowane są tkaniny typu blackout, które zatrzymują nawet do 95% światła. Co ciekawe nie muszą one przybierać jedynie ciemnych odcieni. Nawet w przypadku jasnych wszystkie właściwości są doskonale zachowane. Dodatkowo warto zastanowić się nad modelami, które posiadają powłokę absorbującą promienie słoneczne. Sprawdzą się one doskonale w okresie letnim, chroniąc pomieszczenia przed nagrzaniem. Z pewnością wielkie poruszenie na rynku wywołały rolety typu dzień noc, które posiadają dwie warstwy. Jedna z nich swoim wyglądem imituje firankę, druga z kolei grubszą zasłonę. Obie warstwy możemy regulować w taki sposób, aby dostarczyć do pomieszczenia odpowiednią ilość światła. Jeśli chodzi o wybór, rolety rzymskie w łodzi dostępne w wielu sklepach, oferują nam szeroki asortyment zarówno w kwestiach dostępnych modeli jak i samych kolorów, które dopasować możemy względem wszystkich wnętrz.

Z pewnością najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze rolety rzymskiej, zaraz po kolorze, jest rodzaj tkaniny. To ona w dużym stopniu określa w jakim pomieszczeniu powinna zostać zamontowana, czy to w bardziej oświetlonym, czy też do którego nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych w ciągu dnia. Ponadto wiele z nich zostało wyposażonych w różnego rodzaju udogodnienia, jak napinacz sznurka czy żyłkowe prowadzenie tkaniny.