Różne formy wykonywania posadzek

posadzki przemysłowe

Posadzka jest jednym z ważniejszych elementów każdego pomieszczenie. Wpływa ona nie tylko na jego wygląd wizualny, ale także i na jego funkcjonalność. Dodatkowo posadzka zwykłe służyć ma przez długie lata, dlatego przy jej wyborze należy także brać pod uwagę jej trwałość. Jakie zatem obecnie mamy dostępne rodzaje posadzek, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych informacji.

Posadzki – co warto wiedzieć?

Posadzki Posadzka jest w ogólnym rozumieniu elementem wykończeniowym, za pomocą którego zabezpiecza się powierzchnie podłogi. Na dzień dzisiejszy rodzajów posadzek i materiałów z jakich się je wykonuje jest naprawdę wiele. Na wstępie przedstawimy ogólne rozróżnienie na typu stosowanych posadzek. Według www.ekspertbudowlany.pl można wyróżnić następujące rodzaje:

  • posadzki bezspoinowe – czyli posadzki nie posiadające widocznych łączeń. Wykonane z takich materiałów jak wykonane z glina, zaprawa cementowa, żywica, tworzywa sztuczne
  • posadzki spoinowe – czyli posadzki wykonane z połączonych ze sobą elementów. Wykonane z desek, płytek lub paneli
  • posadzki mozaikowe – czyli posadzki w formie mozaiki. Wykonane z drobnych, kolorowych elementów z kamienia czy ceramiki
  • posadzki żywiczne – czyli posadzki z żywicy. Wykonane z żywicy epoksydowej, poliuretanowej oraz metaakrylowej.

Rozróżnienie to pozwala wskazać na ogólne cechy posadzek. Warto jednak zapoznać się z ich bardziej szczegółową charakterystyką i przeznaczeniem.

Posadzki do domu – jakie najlepsze?

Posadzki do domuWybierając posadzki do domu możliwości mamy dużo, choć w praktyce zwykle stosuje się posadzki spoinowe takie jak panele czy parkiety. Co warto o tego typu posadzka wiedzieć? Drewno czy też materiał drewnopodobny wykorzystywany do ich produkcji, sprawia, że takie wykończenie dobrze prezentuje się we wnętrzach. Dodatkowo ich zaletą jest szeroka gama kolorystyczna, która pozwala na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Panele jak i parkiet mają także dobre właściwości izolacyjne i są ciepłe w dotyku co także jest ich dużą zaletą. Niemniej należy pamiętać o tym, że nie są one zbytnio odporne na działanie wilgoci, dlatego w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wody zaleca się podłogi wykonane z kafelek. Które także pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, przy czym są one raczej chłodne w dotyku, co czasami stanowi ich minus. Oczywiście tradycyjne posadzki to nie jedyne rozwiązania na jaki w warunkach domowych można się zdecydować obecnie dostępne są także posadzki dekoracyjne, które stanowią ciekawą alternatywę.

Posadzki dekoracyjne – co warto wiedzieć?

Posadzki dekoracyjneWedług informacji, które można przeczytać na portalu www.wielkiebudowanie.pl posadzki dekoracyjne to przede wszystkim posadzki bezspoinowy o wyglądzie nie przypominającym tego do którego na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni. Można tu wyróżnić posadzki cienkowarstwowe z betonu, które charakteryzują się prostych i surowym wyglądem, jednak przy tym dają możliwość stworzenia różnych wzorów posadzek, dzięki czemu można je dopasować do wielu aranżacji. Są one także bardzo praktyczne. Posadzki dekoracyjne to także posadzki żywiczne. Podłoga z żywicy epoksydowej może być w dowolnym kolorze jak i być z różnego rodzaju motywami, jak np kwiaty. Dzięki czemu można stworzyć właściwie nieskończoną ilość aranżacji przy wykorzystaniu tego rozwiązań. Dodatkowo podłogi tego typu są trwałe, odporne na uszkodzenia jak i łatwe do utrzymania w czystości, co jest niewątpliwie ich dużą zaletą.  Wszystko to sprawia, że na dzień dzisiejszy posadzki dekoracyjne stanowią ciekawą alternatywę dla typowych systemów podłogowych.

Posadzki przemysłowe – charakterystyka

posadzki przemysłowePosadzki przemysłowe są elementem konstrukcyjnym budynku, które to jest narażony na wiele szkodliwych czynników, związanych ze specyfiką miejsca jakim jest hala przemysłowa. W związku z czym podłogi tego typu muszą cechować się wysoką odpornością na działanie takich czynników jak: ścieranie mechaniczne, chemia i wilgoci. Zasadniczo posadzki przemysłowe wykonuje się z betonu, który zabezpiecza się za pomocą żywicy czy płytek ceramicznych, Przy wyborze posadzki przemysłowej należy także wziąć pod uwagę by miała ona właściwości antypoślizgowe, co zmniejszy ryzyko powstawania na terenie hal wypadków. Niemniej w wielu wypadkach w halach przemysłowych konieczne jest takie stosowanie dodatkowych zabezpieczeń podłogi, co jest podyktowane procesami technologicznymi wykorzystywanym na jej terenie.

Podsumowując

Wybór posadzek jest naprawdę duży, dlatego szukając takiej do domu czy zakłady warto najpierw zorientować się czym poszczególne rodzaje się charakteryzują i tym samym która podłoga najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom.