Systemy podłóg dla trzody

 

System utrzymania trzody składa się z kilku podstawowych elementów. Są to podłogi, grodzenia, wentylacja, systemy kanalizacji, pojenia i karmienia. Dobrze dobrane elementy wpływają na jakość, ilość produkcji, a przede wszystkim na dobrostan samych zwierząt. Im większa higiena pomieszczenia tym wyposażenie jak i same zwierzęta są w lepszej kondycji.

Podłogi z rusztów betonowych dla trzody

ruszta betonowe dla trzodyDawnej popularne było trzymanie zwierząt na ściółce. Podłoga była zazwyczaj betonową posadzką pokrytą słomą, którą wymieniało się okresowo, a przede wszystkim wraz z wyprowadzeniem jednego inwentarza na ubój, a wprowadzeniem nowych sztuk. Dziś przy dużych produkcjach zwierzęcych jakie prowadzą fermy sposób ten jest już przeżytkiem. Słomę zamieniły wytrzymałe ruszta betonowe dla trzody. Wykłada się nimi podłogę w sektorach dla loch. Układane są na betonowych belkach przypominających podciągi betonowe. Pod rusztami znajdują się kanalizacyjne betonowe wanny. Ruszta posiadają szczeliny. Dzięki temu wszystkie nieczystości samoistnie lub zmywane wodą wpadają do kanalizacyjnych wanien. Stąd z kolei po wyciągnięciu korka na zasadzie podciśnienia usuwane są do lagun. Betonowe ruszta wykonane są z bardzo wysokiej jakości, wytrzymałego betonu. Nie kruszą się, nie pękają. Dzięki szorstkiej powierzchni chronią zwierzęta przed poślizgnięciem się i upadkiem, i złamaniem kończyny. Z drugiej strony są jednak na tyle delikatne dla zwierząt, że nie powodują zranień i otarć.

To jaki rodzaj podłóg zastosujemy, czy będą to ruszta plastikowe, żeliwne, betonowy zależy od pomieszczenia i sektora w jakich będziemy je użytkować a także od zwierząt. Betonowe ruszta wykorzystywane są także przy hodowli bydła. Mają wówczas inne rozmiary i inne szerokości szczelin. Ten system podłóg zdecydowanie zapewni utrzymanie zwierząt w czystości.