Z czego zrobione są listwy dekoracyjne?

Sztukaterie mają na celu przyzdobić fasadę, bądź wnętrze przy użyciu odpowiednich ornamentów. Powszechnie stosowane są do aranżowania wystroju wnętrz i elewacji frontowych budynków. Istniej możliwość wykorzystania materiałów z plastiku, utwardzonego styropianu, kamienia i listw MDF.

Gdzie wykorzystuje się sztukaterie? 

sztukaterie styropianoweSztukaterie zewnętrzne dawniej, wyrabiane były z materiałów plastycznych, ale nie oddziaływających na zmiany warunków atmosferycznych. Do tego wyrabiane były z kamieni takich jak piaskowiec marmur czy granit. W budynkach pokrytych tynkiem mogą być one wyrobione w formie odlewu betonowego. Aktualnie ciężkie materiały, zostały zastąpione przez styropianowe sztukaterie. Dekorowane gzymsy, mają za zadanie oddzielać poszczególne kondygnacje budynku od siebie. Wykorzystywane są do nadania fasadzie specjalnej formy i uwydatnienia. W tym przypadku stosuje się boniowania. Ich zadaniem jest, nadanie budynkowi charakteru, budowli z kamienia. Aktualnie stosuje się jedynie boniowanie narożne. Zewnętrzne sztukaterie, przyozdabiają przestrzeń wokółokienną, wspartą na gzymsie parapetowym. Dodatkowo pomiędzy gzymsami, mogą pojawiać się pilastry w porządkach typu joński, dorycki i koryncki. Wszystko zależy, od potrzeby dekoracyjność fasady i całego połączenia estetycznego. Przed budynkiem, może znajdować się kolumnada podtrzymująca tympanon. Dzięki sztukateriom istnieje możliwość wypełnienia architrawu oraz fryzu. Natomiast na tympanonie, umieszczona jest najbardziej reprezentacyjna płaskorzeźba przedstawiająca kartusze herbowe. Są bardzo istotnym elementem dekoracji, pomagają historykom sztuki i heraldykom, w rozszyfrowaniu zagadek przeszłości rodowych. Wysunięte ryzality prowadzą, do portali wejściowych budynku, natomiast te posiadają wokół zdobienia sztukateryjne. W przypadku wnętrz sztukaterie styropianowe umieszczone są na każdym poziomie, oprócz podłogi. Zaczynając od dołu, znajdują się tam listwy przypodłogowe, w czasach nowożytnych mogą być w wykonane z plastiku, drewna, sprasowanego styropianu oraz materiału typu MDF. Następne, listwy ścienne znajdują się na wysokości klamki, ich zadaniem może być, oddzielanie dwóch kolorów od siebie. Dalej znajdują się listwy sufitowe, tworzą dekoracyjne przejście pomiędzy ściana a sufitem.

Nowożytne listwy sztukateryjne, dają duża możliwość szybkiego i łatwego, montażu. Przez swoją małą wagę wystarczy, że zostaną delikatnie posmarowane klejem. Czas schnięcia jest bardzo szybki, a możliwość zmiany koloru można dokonać przed zamontowaniem, tak by nie pobrudzić powierzchni ścian.