Zalety korzystania z sauny

 

Pierwsze sauny powstawały w epoce kamienie. Wersja, w której polewamy rozgrzane kamienie wodą aby uzyskać parę nazywamy sauną parową, jest najstarszą wersją. Sauna parowa to najbardziej klasyczny model, ale  istnieje wiele innych modeli i każdy działa pozytywnie.

Promieniowanie podczerwone w saunie

sauny na podczerwieńNajpopularniejsze rodzaje sauny to  parowa i jej odmiana, czyli biosauna gdzie wilgotność przekracza 90%, ale temperatura sięga 45-50 stopni. Jest doskonały rozwiązaniem dla osób, które cierpią na choroby związane z układem krążenia. Innym rodzajem jest łaźnia parowa, w której panują warunki podobne do tej w biosaunie, z tą różnicą, że do wody dodane są olejki eteryczne, których zadaniem jest odprężenie osób w saunie, oraz relaksacja mięśni. Hamam to nazwa sauny w Turcji. Są to łaźnie parowe, ale poza pozytywnym wpływem na organizm człowieka, są również miejscem spotkań towarzyskich. Wejście do takiej sauny wiąże się ze tradycyjnymi rytuałami, do przestrzegania których są zobowiązani wszyscy. W ostatnich latach popularność zyskują sauny infrared na wymiar. Tego rodzaju sauna wyglądem przypomina klasyczną drewnianą saunę, ale ciepło powstaje na skutek działania promieniowania podczerwonego. To odróżnia ją od zwykłej sauny, ponieważ wymagany zakres temperatur to 30-60 stopni, a nie jak przypadku klasycznej sauny, gdzie temperatura jest duża wyższa. Działanie promieniowania podczerwonego nie ogranicza się tylko do działania na skórę, ale wynikają również w warstwę podskórną, co poprawia efekty ich działania na cały organizm. Z tego rodzaju sauny mogą korzystać nie tylko osoby dorosłe, ale także w podeszłym wieku oraz dzieci. Sauna na podczerwień działa pozytywnie na całe ciało, ale jest szczególnie polecana w przypadku wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa spowodowane zwyrodnieniami oraz bóle stawów, stany pourazowe narządów ruchu, odleżyny, żylaki oraz bóle reumatyczne. Regularne korzystanie z sauny zaleca się również osobą z niedociśnienie oraz osobą otyłym.

Sauna na podczerwień to nowoczesne wydanie od dawna znanego ludziom zabiegu SPA. Korzystanie z niej nie tylko wpłynie bardzo pozytywnie na nasz organizm, ale również samopoczucie. To zabieg dla osób w każdym wieku. Pozytywne efekty odczujemy już w chwili wyjścia z sauny.