Poligraf to urządzenie służące do wykonywania badań poligraficznych, polegających na zapisywaniu zmian w sposobie oddychania, pracy serca czy przewodnictwa skóry. Ocena wykresów powstałych podczas zabiegu pozwala ocenić zgodność między wypowiadaniem się osoby badanej, a jej praktyczną wiedzą. Poligraf służy również do badania snu, aby właściwie zakwalifikować i ocenić objawy bezdechu sennego. Tego typu zabieg jest coraz częściej polecany ze względu zwiększenie zachorowań na OBS.
Jak przeprowadzić badania poligrafem?
Głównym celem badania poligraficznego jest odczytanie zachowań niepotwierdzających zeznania. Kompletne badanie poligraficzne wykonuje się przy pomocy aparatu, który kilkoma kanałami rejestruje procesy fizjologiczne, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podczas zabiegu rejestrowana jest praca serca, obserwowane są zmiany podczas procesu oddychania oraz wszelkie reakcje zachodzące w skórze. W związku z tym możliwe jest zaobserwowanie zmian pracy organizmu i jego reakcji na zadawane pytania. Wszystkie reakcje organiczne rejestrowane są w postaci wykresu, które następnie są analizowane przez specjalistów. Badanie poligraficzne ma za zadanie odkryć, zależność osoby badanej ze zdarzeniem, którego dotyczą pytania. Właśnie one są bodźcami, które stymulują pobudzenie badanych emocji. Pytania wywołują reakcje u badanego, które mają wpływ na odczyty urządzenia poligraficznego. Reakcje są odpowiedzią na bodziec, który dotyka zdarzenia istniejącego w pamięci osoby testowanej. Oddziałuje na emocje, które przenoszą pobudzenie na fizjologiczne reakcje organizmu. Niektórym udaje się oszukać poligraf, kłamiąc na każde zadane pytanie, nawet te kontrolne, niedotyczące sprawy. Natomiast mocniej zaznaczone odpowiedzi prawidłowe na pytania kontrolne niż na dotyczące sprawy, świadczą o prawdomówności osoby badanej. Są również osoby, dla których nie można ustalić właściwej ścieżki oceny, wtedy takie zeznania nie mogą podlegać ocenie.
Poligraf badający sen rejestruje: przepływ powietrza, saturację wysiłek oddechowy, pozycję, chrapanie. Wszystkie te czynności pozwolą prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjenta i rozpocząć dalsze leczenie. Nieleczony OBS może skutkować poważnymi chorobami układu krwionośnego oraz cukrzycę.