Każdy, kto choć raz oglądał w telewizji czy w Internecie serial lub film medyczny wie, jak wygląda kardiomonitor. Jest to urządzenie ściśle związane z branżą lekarską i nawet w komedii pojawia się wątek z nim związany. Trudno wyobrazić sobie bez niego jakikolwiek szpital stale funkcjonujący w mieście dlatego dziś przyjrzymy się ich funkcjom z bliska.
Kardiomonitory transportowe do ratowania ludzkich żyć
Samo urządzenie wygląda jak monitor od komputera, z tą różnicą, że wyświetlają się na nim kolorowe cyferki oraz wykresy. Medyczny kardiomonitor transportowy do monitorowania stanu pacjenta zapewnia stały nadzór stanu zdrowia nawet w warunkach domowych. Jest lekki i dlatego łatwo przenośny, przez co taki popularny i sprawdzony. Dlatego znajdziemy go zarówno w szpitalu, jak i w karetce medycznej. Jest to podstawowy sprzęt na sali operacyjnej oraz na oddziale intensywnej opieki do monitorowania podstawowych funkcji życiowych pacjenta leżącego. Dziś można też znaleźć kardiomonitory z pulsoksymetrem, po które często sięgają sportowcy bo są multi funkcyjne i profesjonalne. Jednak do podstawowych funkcji kardiomonitora należą monitoring pracy serca, potocznie zwane: EKG, pomiar częstotliwości oddechów (RR), pomiar wysycenia krwi dwutlenkiem węgla (CO2), pomiar pulsu (PR), pomiar tętna (HR) oraz saturacja. Dzięki tym wszystkim pomiarom można sprawdzić ile razy na minutę uderza serce chorego, ile razy na minutę zachodzi wymiana gazowa, ile dwutlenku węgla wydostało się z organizmu, jakie jest tętno i jaki puls u pacjenta oraz czy chory nie jest przypadkiem niedotleniony. Kardiomonitory to urządzenia, o które należy dbać i nie pozwolić, by wpadły w niepowołane ręce. Tylko wykwalifikowany lekarze oraz pielęgniarki powinny obsługiwać ten sprzęt i wiedzieć, jak podłączyć go poprawnie do pacjenta, by nie zrobić krzywdy.
Nowoczesne kardiomonitory pozwalają na szybszą reakcję na nieprawidłowości w oddychaniu oraz w uderzaniach serca u poszkodowanego. Dzięki nim możliwa jest szybka pomoc, który szczególnie przydaje się podczas zatrzymania serca pacjenta. Warto, aby zapobiegać zatorom i zawało, jednak jeżeli i tak zdarzy się nieprzyjemna sytuacja zwiana z niedotlenieniem, można mieć pewność, że pomoc przyjdzie na czas dzięki kardiomonitorowi.