Pomysły na fantastyczny ogród

 

Ogród to królestwo roślin. Może być też oazą spokoju i odprężenia. Miejscem, w którym odpoczywa się po ciężkim, męczącym dniu. Miejscem, w którym ładuje się akumulatory. Miejscem zabaw dzieci i spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół. Pięknie urządzony — jest wizytówką domu. Sztuczne wodospady, strumyki, kamienne tarasy, magiczne schody, tajemnicze alejki – te wszystkie elementy mogą stworzyć niepowtarzalny, czarodziejski klimat.

Jak ciekawie urządzić ogród?

ogród ciekawe rozwiązaniaJeśli czyjąś pasją jest ogród ciekawe rozwiązania jego aranżacji mogą być inspiracją do zmian na zewnątrz.  Sztuczny wodospad lub kaskada wodna to pomysły dla osób, którym marzy się dynamiczny, efektowny, zielony zakątek. Woda, która spada z wysokości, przyjemnie szumi. Ten dźwięk uspokaja i wycisza. Oprócz funkcji estetycznej wodospad będzie również dobrze wpływał na równowagę biologiczną zbiornika wodnego. Równie dobrym pomysłem będzie klasyczna fontanna, której walory estetyczne doceniano już w średniowieczu. Można ją umieścić w oczku wodnym albo zainstalować na specjalnym, kamiennym fundamencie, wśród roślin. Zamontowana w zbiorniku wodnym, musi być połączona z pompą. Pompę ustawia się na dnie lub blisko brzegu (ewentualnie na zewnątrz zbiornika), a dyszę umieszcza się na specjalnie do tego przeznaczonym stojaku i łączy się z pompą za pomocą przewodu wodnego. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest delikatnie szemrzący strumyk. Będzie on zapraszał do odpoczynku, do tego, żeby położyć się nieopodal, odpocząć, poczytać. Magiczne, wąskie, kamienne alejki będą prowadzić do świata relaksu i odpoczynku, do miejsc, które lubi się najbardziej, w których przebywanie daje spokój i ukojenie. A to wszystko w towarzystwie bujnej roślinności, miękkiej, zielonej trawy, kolorowych, cudownych kwiatów.

Przebywanie w czarodziejskim, cudownie urządzonym ogrodzie będzie ucieczką od szarej codzienności, od nudnych obowiązków i rutynowych czynności. Będzie terapią. Psycholodzy mówią o tzw. hortiterapii- czyli terapii za pomocą ogrodów. Hortiterapia jest szczególnie polecana dla osób niepełnosprawnych, po udarach, czy z depresją, ale tak naprawdę każdy skorzysta z dobroczynnego wpływu aktywności na świeżym powietrzu. Wszechobecna zieleń, kwiaty i przyroda stymulują zmysły i powodują wydzielanie się serotoniny, znanej powszechnie jako hormon szczęścia.