W jaki sposób można zabezpieczać stal?

zabezpieczanie stali

Stal jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu branżach do produkcji różnego rodzaju elementów. Wynika to głównie z racji tego że stal jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym, a jednocześnie jest ona plastyczna, dzięki czemu łatwo poddaje się formowaniu. Zasadniczym problemem w przypadku stali jest jednak zjawisko korozji. W związku z czym by była ona trwała i odporna na działanie wilgoci musi zostać odpowiednio zabezpieczona. W jaki sposób na dzień dzisiejszy można zabezpieczyć elementy stalowe i jakie metody warto do tego wykorzystać? Oto kilka z dostępnych rozwiązań.

Przygotowanie stali do nałożenia powłoki ochronnej

elementy staloweBy zapewnić stali odpowiednie właściwości antykorozyjne konieczne jest zwykle nałożenie dodatkowych powłok malarskich, które zabezpieczą jej powierzchnie. Jedynie w przypadku stali nierdzewnej nie ma konieczności uprzedniego przygotowywania stali, jednak i w tym wypadku zwykle konieczne jest wyrównanie jej powierzchnie. W przypadku stali nierdzewnej zamiast piaskowania stosuje się szkiełkowanie, czyli zabieg podobny do piaskowania jednak medium szlifujące jakim w tym wypadku jest szkło pozbawiane jest zanieczyszczeń, które mogłyby się osadzić na powierzchni stali nierdzewnej i tym samym pogorszyć jej parametry antykorozyjne. W przypadku pozostałych rodzajów stali przed rozpoczęciem nakładania powłok malarskich stosuje się piaskowanie do wyrównania powierzchni blach i przygotowania jej do przyjęcia warstwy ochronnej. Warto zaznaczyć, że piaskowanie stosuje się w sporadycznych sytuacjach w przypadku stali nierdzewnej, jednak tylko wtedy kiedy zostanie ona pomalowana dodatkową powłoką malarską.

Cynowanie a cynkowanie stali – co warto wiedzieć?

cynowanie staliCynowanie na dzień dzisiejszy nie jest szczególnie powszechnym rozwiązaniem z racji tego, że postrzegane jest jako dość kosztowna metoda zabezpieczania i uzupełniania ubytków powierzchni stalowych. Cynowanie samo w sobie pozwala na pokrycie stali ochroną powłoką z cyny, która jest odporna na korozje. Cynę można nakładać na powierzchnie takimi metodami jak:

  • natryskowa,
  • osadzanie elektrolityczne,
  • ogniowa,
  • kontaktowa.

Dobór metody nanoszenia powłoki ochronnej zależy jest od rodzaju elementy, który ma zostać zabezpieczony, od tego jakie jest jego przeznaczenie i z czego dokładnie został on wykonany. Cynkowanie natomiast jest to proces mający na celu pokrycie powierzchni przedmiotów stalowych powłoką z cynku, która chroni stal przed korozją powodowaną powietrzem i wodą. Metoda ta jest stosowana powszechnie w branżach lotniczych, samochodowych, budowlanych. Na podstawie informacji z portalu www.4metal.pl do zabezpieczania powierzchni stali stosuje się take rodzaje cynkowania jak:

  • cynkowanie proszkowe,
  • cynkowanie natryskowe,
  • cynkowanie ogniowe,
  • cynkowanie galwaniczne.

Obecnie najpowszechniej i na największa skale wykorzystywane jest cynkowanie ogniowe inaczej określane cynkowaniem zanurzeniowym. Proces ten umożliwia wykonywanie ciągłego cynkowania na skalę przemysłową.

Chromowanie – zastosowanie

ChromowanieChromowanie jest metodą nanoszenie ochronnej powłoki chromowej na przedmioty wykonane z różnych materiałów. Chromowanie zabezpiecza skutecznie stal przed działaniem korozji oraz podnosi jej odporność na zużycie. Dodatkowo proces ten podnosi właściwości termiczne zabezpieczonej w ten sposób stali. Niemniej chromowanie stosuje się wszędzie tam, gdzie ważne są względy estetyczne, ponieważ powłoka chromowa bardzo dobrze prezentuje się na przedmiotach wykonanych ze stali. Powłoki chromowe zazwyczaj nanosi na powierzchnie poprzez wykorzystanie metody elektrolitycznej. proces ten trwa od 3-12 godzin i odbywa się w zakresie temperatur od 900 do 1050 stopni Celsjusza.

Malowanie proszkowe – co wato wiedzieć?

Malowanie proszkoweMalowanie proszkowe jest procesem w trakcie którego na powierzchnie stali nakłada się naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej. Do nakładania farby proszkowej wykorzystuje się dwie metody mianowicie natrysk elektrostatyczny oraz natrysk. elektrokinetyczny. Po nałożeniu farby, by malowanie proszkowe było trwałe elementy stali podgrzewa się by cząsteczki farby stopiły się i uległy polimeryzacji. Powłoka tego rodzaju odporna jest na działanie korozji, wysokiej temperatury oraz chemikaliów.

Podsumowanie

Na dzień dzisiejszy sposobów na zabezpieczenie stali jest dużo i z zasady wszystkie stosowane powłoki malarskie z dobrym skutkiem chronią powierzchnie blachy przed działaniem korozji. Należy jednak pamiętać o tym, że powłoki te mają jednak mimo wszystko odmienne parametry, a także różnią się ceną, a co za tym idzie rodzaj powłoki ochronnej powinien być zawsze dobierany pod kątem tego w jaki sposób ma być wykorzystywany element stalowy.