Dawniej ludzie musieli wprawiać różne rzeczy w ruch tylko i wyłącznie przy użyciu siły własnych mięśni. Potem zaczęły im w tym pomagać różnorodne zwierzęta na czele z końmi. Kolejnym etapem było natomiast wykorzystywanie procesów zachodzących w naturze takich jak wiatr. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, dzięki pasom klinowym pracuje aktualnie wiele urządzeń potrzebnych człowiekowi.
Z czego został stworzony pas klinowy?
Żeby zrozumieć, dlaczego do produkcji konkretnej rzeczy został wybrany właśnie taki, a nie inny materiał, trzeba zacząć od uświadomienia sobie, jak ten materiał będzie się zachowywał w konkretnym środowisku, w jakim ma być na co dzień wykorzystywany. Taki pas ma umożliwić swobodne przenoszenie napędu z jednego mechanizmu na drugi, bo dzięki takiemu rozwiązaniu człowiek może projektować i tworzyć maszyny o bardziej ergonomicznych kształtach. Takie pasy muszą się wobec tego poruszać z naprawdę imponującymi prędkościami. Nie powinniśmy się więc dziwić, że muszą być stosunkowo grube i przez to solidne. Przecież jeżeli taki pas, który osiąga dużą prędkość, po prostu by pękł, to mógłby doprowadzić do powstania dużych uszkodzeń, których każdy człowiek stara się unikać. Do produkcji wykorzystano gumę wysokiej jakości, bo nie tylko wytrzymuje ona te wszystkie naprężenia, ale również może mieć długotrwały kontakt z olejami i innymi podobnymi substancjami tego typu. Kiedy chodzi o pasy klinowe Śląsk, jest liderem w produkcji.
Nawet po długim czasie pracy na takim pasie nie widać żadnych śladów uszkodzeń. Ich kształt i długość mogą być oczywiście różnorodne, gdyż coś takiego powinno się dostosowywać do konkretnego przypadku indywidualnie. Tylko wtedy wszystko będzie funkcjonowało zgodnie z założeniami. O paskach klinowych warto wiedzieć też to, że mogą być zakładane pojedynczo lub po kilka sztuk w jednej maszynie.